Navigace: Vladimír Slavík > Co se děje u sousedů > Internetové noviny Petra Přendíka

Internetové noviny Petra Přendíka

 

 

Při brouzdání po  internetu  jsem objevil internetové noviny pana Petra Přendíka, ve kterých zveřejňuje   zajímavé články z historie  sousedních obcí – Hrabůvky , Zábřehu, Výškovic  a částečně i Staré Bělé.

Noviny mají název „Po stopách minulosti“ a jsou  dosažitelné na adrese: http: historie.ovajih.cz. Mimo vlastní texty je zde mnoho historických fotografií, které potěší hlavně seniory a oživí jejich vzpominky na zašlé časy.  V záhlaví časopisu  jsou záložky Dubina, Hrabůvka, Výškovice, Zábřeh.

Články jsou rozděleny do následujících témat:  1. sv. válka, 2. sv. válka, Architektura, Bělský les, Hospody a hotely, Průmysl, Rybníky, Spolky, Sídliště, atd.

Ze zajímavých článků: Halda v Hrabůvce, Jubilejní kolonie, Polanecká spojka, Bělský les, Rybnikářská minulost na jihu Ostravy, Hostinec Alberta Helbicha, Letiště v Hrabůvce, Továrna na konopná lana v Hrabůvce, Stará a nová Místecká ulice a mnoho dalších.

 Pečlivě  jsem přečetl  článek „Historie rybníkářství v našem obvodě“ a   „Zábřežské rybníky“. . Poučil jsem se, že Hrabová nebyla v tomto směru výjimečná, vyspělé rybnikářství bylo i u sousedů a mělo podobné osudy jako to v Hrabové. Koho by napadlo, že v místě dnešní radnice Ostrava- Jih byl kdysi rybník!

Speciálně mě zaujala zmínka o potoku Zyf (Zif), který byl dost důležitý v dávné historii Hrabové. Doposud jsem měl představu, že byl napojen na rybník Šídlovec  a pak vody tohoto potoka tekly do Ostravice. Ne!  Tento potok protékal Hrabůvkou a napájel společně s potokem, pramenícím v Bělském lese,  tamnější rybníky.  Měl podobnou funkci, jako potok Ščučí v Hrabové.

Rybníků bylo ve staré Hrabůvce a okollí  celkem 19.  Největší byl v místech dnešního vítkovického  stadionu a byl napájen vodami potoka Zyf.

 Dnes je připomínkou na tyto rybníky pouze znak bývalé Hrabůvky ( obrázek tří ryb) a současného obvodu Ostrava – Jih ( již jen jedna ryba, a to kapr).

Marně jsem hledal na internetu podrobnosti o autoru tohoto výjimečného webu, o panu Petrovi Přendíkovi. Nebylo by marné navázat s tímto znalcem  minulosti našeho regionu  spolupráci a požádat o článek, který by se vztahoval k historii Hrabové. Možná bychom se dozvěděli zajímavé informace.

9. 3. 2016. V.S.

 
© vladimirslavik.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma, reklama PC fórum