Navigace: Vladimír Slavík > Budoucnost Pilíků - kapitola č. 3

Budoucnost Pilíků - kapitola č. 3

 

V tomto článku popíši dosavadní stav v procesu EIA u akce „Ukončení hornické činnosti Dolu Paskov“.  Administrativní proces  EIA  slouží ke zjišťování vlivů na životní prostředí, v našem případě v souvislosti s ukončením činnosti úpravny uhlí Dolu Paskov.  Doposud byly provedeny následující úkony a bylo rozhodnuto o dalším postupu takto:

1. Prvním krokem proscesu EIA je oznámení. To bylo vypracováno v březnu 2017 zpracovatelem RNDr. Milanem Macháčkem. Součástí velmi podrobného dokumentu je i již zmiňovaná studie Ing. Šmolky. Ve zprávě oznamovatele se ve věci Pilíků  doporučuje vypracování nového hydrogeologického a hydrotechnického posudku specialistou specialistou na režim ČOV, který by určil další postupup při zavhování vodních nádrží Pilíky.

2. V červnu 2017 bylo  MŽP vyhlášeno tzv. zjišťovací řízení.  V jeho závěru se konstatuje,  že ukončení hornické činnosti může mít významný vliv na životní prostředí a bude posuzováno podle zákona v tzv. celém procesu EIA.  V dokumentu  MŽP se píše, že v souvislosti s tímto rozhodnutím je nutno vyřešit dalších 10 úkolů.   Mezi nimi je i  bod 7 - posouzení nutnosti zachování v provozu čerpací stanici Pilík 3 nebo jiného vodního zdroje a bod 8 -  způsob hospodaření s vodou (jak bude zajištěn přítok vody do nádrží Pilíky, který zajistí vhodné biologické parametry v nádržích).

Dalším krokem v procesu EIA bude zpracování dokumentace, nezbytné pro realizaci úkolů, přijatých zjišťovacím řízením. Prozatím nebyl termín realizace stanoven.

Zajímavé je hodnocení uvedeného procesu, které přinesl 8. 6. 2017 Denik.cz. Článek má nadpis „Co přinese likvidace dolu Paskov? Výtky obcí zabraly“. Autor článku popisuje výhrady některých obcí k dosavadnímu průběhu EIA, což také vedlo k rozhodnutí MŽP posuzovat  tuto záležitost podle zákona  EIA v plném rozsahu. „Považujeme zpracované oznámení záměru za nedostatečné,  zlehčující skutečnou situaci v území a máme významné pochybnosti o tom, zda záměr skutečně důsledně popisuje konkrétní dotčené území a vlivy v případě jeho realizace“ stojí ve společném prohlášení  pěti obcí,  které bylo adresováno MŽP. Hrabová mezi nimi nebyla.

Taková je současná situace. Kladu si otázku, kdo bude v tomto procesu prosazovat zájmy občanů Hrabové.  Kdo jiný než představitelé a příslušní odborníci našeho  městského obvodu. Asi se to předpokládá a proto obdržel  i MOb Hrabová od MŽP jak oznámení o zahájení zjišťovacího řízení tak závěr tohoto řízení.  Jak bylo na tyto dokumenty reagováno místními orgány, to mi není známo.

Z dosavadního průběhu zjišťovacího řízení je zřejmé, že jednotliví účastníci mají různé priority.

Významnou úlohu budou mít i náklady na zahlazení negativních důsledků hornické činnosti. Konkrétně v našem případě:  eventuální  rekultivace  nádrží Pilík 4,5  (t.j. zalesnění) by byo finančně velmi náročné. Levnější bude zachovat nynější nádrže.

 

13. 7. 2017     V.S.

 

 
© vladimirslavik.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma