Navigace: Vladimír Slavík > Informace pro "novohuťáky"

Informace pro "novohuťáky"

 

Dříve nás  bylo v Hrabové několik desítek, dnes vím o jediném, a to je Ing. Dlouhý, který pracuje na ocelárně.

 Sídliště Nový Šídlovec, vybudované v Hrabové  v letech 1948-1950, bylo postaveno  pro rodiny vítkováků a novohuťáků. Bydlel  zde Ing. Trčka, Ing. Vilgus, Ing.Matusík,  pan Masopust, Hrabčák, Slavík  a mnoho jiných zaměstnanců tehdejší NHKG.

 I ve vesnické části  Hrabové bydleli  zaměstnanci NHKG,  třeba pan Pravda, Chovančík,  Ing. Chrobák , Ing. Kludka, paní Stašová, paní Haladějová, Ing. Sobek, Folta, Mintěl, Šupčík, Ing. Neuschl, Mutina, Janša, Konečný. A také majitel hostince  „U Lípy“ pan Černý a bývalý místní  podnikatel „cementář“ pan Olšanský.

Společně jsme jezdili do práce autobusem č. 20. Mým sousedem  byl obvykle Břetislav Stárek, technik útvaru energetiky NHKG. Názorově jsme si byli blízcí a tak cestou do práce a z práce jsme probrali leccos.

Po sametové revoluci přešel tento podnik do vlastnictví firmy Arcelor Mittal  a vedl si celkem dobře.  Huť měla  moderní zařízení, kvalifikovaný personál, nízké výrobní náklady. Nový majitel se velice dobře „vyznal“ na světových tržištích s hutními výrobky. S odbytem nebyly žádné problémy, huť přinášela majiteli slušné zisky.

 Provedlo se   důkladné  odprášení  hlavních hutních provozů, byly zavedeny přísné podmínky pro bezpečnost práce a také byly výrazně zvýšeny mzdy zaměstnanců.

Změna nastalo v roce 2018, kdy se  firma Alcelor Mittal  rozhodla  tuto huť  prodat a koupit hutní podnik v Itálii nedaleko města Taranto.  Jde o supermoderní  huť,  postavenou  po válce na břehu  Středozemního moře. Levná  lodní doprava je pro hutní podnik  veliká výhoda,  a to jak při dovozu surovin tak při exportu výrobků.

Bývalá NHKG se  dostala do rukou firmy Liberty Ostrava. Zpočátku to vypadalo nadějně, ale podle posledních zpráv nastávají veliké problémy s odbytem výrobků.

  Tato  huť  vyrábí především stavební  a konstrukční ocel, dráty, plechy a trubky. Poptávka v posledních měsících klesla o 30%. Naše výrobky jsou příliš drahé.

Výhodu  mají  nyní hutě, vybavené elektrickými  obloukovými pecemi.  Je to způsobeno  celosvětovým poklesem cen  el. energie a  cen železného  šrotu.  Navíc rostou ceny železné rudy a ceny povolenek za  emise CO/2.  A tohoto plynu produkuje Nová huť velmi mnoho.

V důsledku toho všeho  musela být v těchto dnech odstavena z provozu vysoká pec  č. 2. Z původních  čtyř vysokých pecí vyrábí nyní  tekuté surové železo pouze jedna.  Následně byla snížena i produkce vysokopecního koksu a aglomerátu.

O práci přišlo  asi 400 dělníků, kteří budou využiti v jiných provozech. Část z nich  zůstane doma  a bude dostávat  70% mzdy.

Jak se zdá, budoucnost této hutě je velmi nejistá.  Pracuje zde nyní asi 6 tisíc zaměstnanců.

 Po sametové revoluci ztratilo v ostravských hutích a dolech práci asi 100 tisíc lidí. Tuto  situaci se podařilo celkem úspěšně zvládnout.  Svůj podíl na tom měla i Průmyslová zóna v Hrabové.

 Takže je řešitelný  z hlediska nezaměstnanosti i  budoucí problém bývalé NHKG. Bude to záležet na mimo jiné i na aktivitách  samosprávných orgánů města Ostravy a  MS kraje.

Podle lidového přísloví je „každé zlé pro něco dobré“. Práce v hutích není žádný med. Příšerné horko, prašnost, hlučnost,  vysoká úrazovost. Nemluvě o  negativních vlivech na životní prostředí v širokém okolí.   Ukončení provozu bývalé NHKG  určitě  uvítají občané v Bartovicích, Šenově a Vratimově.

11.5.2020     V.S.

 
© vladimirslavik.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma