Navigace: Vladimír Slavík > Jak trávit čas v "domácím vězení"

Jak trávit čas v "domácím vězení"

 

 Důvody současného „domácího vězení“ chápu a v plném rozsahu tato omezení respektuji. Naštěstí pro ukrácení dlohé chvíle máme internet, pomocí kterého můžeme my, senioři, přemýšlet o různých problémech současného života.

Mě zaujala v souvislosti  s koronavirem problematika veřejného rozhlasu v obcích.  Není  tak nezajímavá, jak se na první pohled jeví. Nyní by byl i v Hrabové funkční veřejný rozhlas velice potřebný, ale bohužel, v nepravou chvíli  zkolaboval.

 Rozhlas v obcích  byl budován před mnoha lety  a ve většíně obcí přetrvává dodnes. Účel  je stále stejný.   Informovat občany o důležitých záležitostech.

Jeho instalace byla kdysi  celkem jednoduchá. Na existující  sloupy elektrického vedení  nebo veřejného osvětlení se namontovaly tlampače a propojily se dráty, které končily u mirofonu, umístěného v budově Národního výboru. Mimo zprávy bylo možno vysílat z gramofonových desek i hudbu.

Toto „drátové“provedení nyní  ve většině obcí dožívá a  samosprávy stojí před závažným rozhodnutím. Obnovit rozhlas nebo ho zrušit?  Názory jsou  různé.

Toto rozhodnutí není nikterak  lehké. Na jedné straně je  mnoholetá tradice, na straně druhé změna mentality a způsobu myšlení nastupující generace.

 Stále ale je zde problém,  jak  operativně informovat občany v případě mimořádných situací. Jako jsou povodně, havárie v blízkých průmyslových podnicích nebo epidemie typu koronaviru. Případně i hlášení méně významná.  

Je zvláštní, že tento problém není řešen celostátně jednotnou směrnicí.  Včetně možnosti finančních dotací. A tak někde rozhlas zrušili, jinde různým způsobem improvizují.

Při  obnově rozhlasu se  uplatňují dvě možnosti. Buď  tradiční „drátové“ provedení nebo novější bezdrátové.

 Na internetu je na toto téma mnoho informací. Firma DEXON, která se zabývá ozvučovací technikou, upozorňuje obce na úskalí bezdrátového řešení. Její specialisté tvrdí, že bezdrátový obecní rozhlas je doslova žroutem peněz a času na servisní zásahy, při kterých je rozhlas mimo provoz. Obce si libují, že není tutno „tahat dráty“, ale neví, jak trpký život je čeká.

V uvedeném materiále firmy DEXON mě zaujaly i  další možnosti obecního rozhlasu, o kterých jsem neměl ani  tušení.

Umí vysílat programy internetového radia, umí hlásit např. z notebooku od starosty který je doma, z počítače ředitele školy nebo informace jiných veřejných činitelů, včetně policie a hasičů. Umí namixovat  jakoukoliv hudbu. Dokonce lze vysílat v přímém přenosu zvukový záznam z jednání zastupitelstva, reportáže z kulturních a sportovních akcí a z různých  přednášek.

Je ale otázka, jestli občané mají zájem o tako rozsáhlé množství informací. Využití rozhlasu jako každodenního  memiálního prostředku  by si vyžádalo širší všeobecnou diskusi.

 Teď na to není vhodná doba, jsou jiné starosti. Ale tato diskuse bude i v Hrabové dříve nebo později nezbytná.

3.4.2020    V.S.

 
© vladimirslavik.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma