Navigace: Vladimír Slavík > Knižní čtvrtek o knize Jaroslava Kalfaře

Knižní čtvrtek o knize Jaroslava Kalfaře

Spisovatel se narodil v roce 1988 v Praze a v roce 2003 odešel se svou matkou do USA.  Na Newyorské univerzitě vystudoval obor kreativního psaní a hned jeho první román „Kosmonaut z Čech“  byl velmi úspěšný. Vyšel v roce 2017 nejprve v angličtině a následně  i v češtině a připravuje se jeho vydání v dalších 11 zemích.  Jde o vědeckofantastický román, napsaný příslušníkem nové spisovatelské generace.

Děj románu je následující:  Na  noční obloze se objevil  útvar, který  zcela změnil její vzhled. Nešlo o pevné těleso, ale o soustavu drobných částic ve tvaru mraku.  Vyspělé země začaly připravovat vesmírné expedice na prozkoumání tohoto jevu.   

 Jako první se na  několikaměsíční  expedici vydala  vesmírná sonda, vypuštěná  z pražského  kosmodromu.  Posádku tvořil  vědecký specialista  Jakub  Procházka.  Jeho úkolem bylo  dopravit na zem  vzorky prachu  ze záhadného objektu.

 Během cesty  navštívil  kosmonauta v jeho kabině živý tvor, podobný velkému pavoukovi, který byl   schopen komunikace.   Pozemšťanovi  popsal a podrobně vysvětlil  způsob života  jeho kmene, a to od zrodu až po zánik.  Jeho úkolem bylo rovněž prozkoumat neznámý útvar.

 Jakmile dosáhla sonda okraje zkoumaného  jevu,  nastala katastrofa.  Částice agresivního jemného prachu zahubily mimozemšťana a českého kosmonauta zachránila  v poslední chvíli ruská kosmická loď,  která  se v tomto prostoru rovněž zabývala zkoumáním tajemného mračna.

Při přistávacím manévru na Zemi však  ruští kosmonauté zahynuli a zachránil se pouze Jakub.  Z bezpečnostních důvodů  nepokládal  za vhodné navázat styky s ruskými úřady a podařil se mu  únik z ruského  území a návrat do vlasti.

Děj knihy má dvě roviny. Tu, kterou jsem popsal, a  další,  která popisuje privátní život Jakuba Procházky.    Dětství prožíval  většinou v rodině prarodičů.  S otcem, vyšetřovatelem StB, se příliš nestýkal. Po revoluci vyšlo najevo, že si otec Jakuba vynucoval přiznání obviněných i mučením.  Na jeho odsouzení tvral jeden z postižených. Vyšetřovatel však zahynul při dopravní nehodě a k soudnímu procesu nedošlo.  Žena našeho hrdiny jménem Lenka si za několik týdnů po startu rakety našla nového partnera.  

Po návratu do Prahy Jakub zjistil, že je již dlouho pokládán za mrtvého. Nechtěl tuto skutečnost měnit a rozhodl se dožít svůj život na vesnici, v domku po  prarodičích, kde prožil své dětství.

Závěr  dnešního  knižního čtvrtku:  Kdysi, před cca 50 lety  byla literatura o kosmických letech velmi  oblibena. Populární byly  romány  polského spisovatele Stanislava  Lema, z českých spisovatelů to byl zejména  Josef Nesvatba, Ondřej Neff , Ludvík Souček a Čestmír Vejdělek. Populární byly i  sci-fi filmy a televizní seriály.

Musím se přiznat, že  „Kosmonaut z Čech“  mne příliš neoslovil.  Podstata děje je sice dobře vymyšlena, ale pohodu při čtení  mi narušovaly popisované epizody  ze soukromého života  hrdiny románu.  Možná  se někteří mladí spisovatelé snaží i tímto způsobem popsat a odsoudit  různé nezákonnosti a absurdity dřívějšího režimu.

8. 7. 2021      V.S.

 

 

 

 

 
© vladimirslavik.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma