Navigace: Vladimír Slavík > Minulost naší domoviny: Kapitola 26 - Hrabová v 18. století

Minulost naší domoviny: Kapitola 26 - Hrabová v 18. století

 

V kronice města Ostravy je informace,  že v r. 1794 bylo v Hrabové 72 domů a 419 obyvatel. Na místním panském dvoře vykonávali robotu sedláci, zahradníci i chalupníci. Panská pole měla výměru 133 ha, louky 5 ha, les 3 ha. Ladem leželo 45 ha půdy. Na obecních pozemcích bylo usazeno 10 domkařů včetně 2 ševců. Podruhové byli 3, jeden z nich kovář. Ve vlastnictví obce byla kovárna a obecní pastuška.  Pokud jde o školství, Hrabová byla přiškolena až do r. 1780 k Paskovu. Ve stejném roce  byla přenesena duchovní správa z Paskova  do Hrabové.

V publikaci  „Sedm století obce Hrabová“ je mimo výše uvedené informace  i zmínka o hrabovském  mlýnu a o rybolovu na Ostravici, Olešné  a na potoce Ščučí. Pro tento  potok se též používal název Červenec. Právo rybolovu měla pouze vrchnost.  Z této doby jsou  zaznamenány  stížnosti poddaných na  rostoucí útlak ze strany vrchnosti. Stížnosti byly shledány jako oprávněné a hrabovečtí svůj spor s vrchností vyhráli.

O tom, jak se dotkly josefinské reformy našeho kraje, jsou informace v dějinách Staré Bělé od  J. Stibora. Ze jmění zrušených klášterů byl utvořen státní náboženský fond, který sloužil ke zřizování nových far a umožnil, aby na farnostech byl potřebný počet  farářů.Tím se výrazně zlepšila duchovní péče o obyvatelstvo venkova. Byly i prostředky pro stavby nových kostelů. Zrušeny byly  mnohé dřívější církevní poplatky.  Pořádek byl zaveden i do vedení matrik.  Neujala se některá přehnaná opatření, jako např.  používat pro pohřby v každé farnosti  jen jednu obecní  rakev.  Do ní měl být nebožtík vložen v plátěném pytli, na hřbitově pak v něm uložen do hrobu, posypán vápnem  a zasypán hlínou.

V Pamětní knize obce  Hrabové jsou o tomto období následující zprávy:  podle urbáře z r. 1699 bylo v Hrabové 7 velkých rybníků  na kapří násadu  a 7 rybníků „na štrych“. (Co znamená toto slovo, se mi nepodařilo zjistit). Dále jsou v kronice jména  tehdejších sedláků, chalupníků  a jejich robotní i jiné povinnosti.  Tyto závazky vznikly v předcházejícím století a v podstatě trvaly až do zrušení roboty. Pokud jde o  panský dvůr, chovalo se tam 40 dojných krav a vyráběly se různé druhy sýra. Staré krávy musely  povinně odkupovat obce paskovského panství, a to v době krmáše.  Ovcí se zde chovalo 400 ks.

Kronikář Zdeněk Oliva popsal v obecní kronice  i tehdejší lidové zvyky a tradice. Je zde i zmínka o tom, že Hrabová ve srovnání s okolními obcemi byla chudobná, obydlí dřevěné, střechy doškové. Obrat nastal až ve století následujícím, kdy se začalo lépe hospodařit, více hnojit,  používat dokonalejší nářadí, lepší osivo a vhodnější druhy hospodářských zvířat.

20. 2. 2017     V.S.

 
© vladimirslavik.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma