Navigace: Vladimír Slavík > Místní "burani" jsou stále aktivní

Místní "burani" jsou stále aktivní

 

Pojem „buran“ má  svůj historický původ. Kdysi  dávno bylo vybudováno  v dnešním Itálii  na nepřístupných lagunách Jaderského moře město Venezia (Benátky). Bylo to ideální  řešení v době, kdy tento prostor byl ohrožován nájezdy východních barbarů.  V blízkosti města byl ostrov Burano, obydlený zemědělci. Ti vozili své zemědělské výpěstky do Benátek a na rozdíl od zdejších měšťanů byli mentálně poněkud jinde, příliš se nevyznali v tehdejším „moderním“ světě. Od obyvatel Benátek odbrželi nepříliš uctivé pojmenování  - burani.

Čas od času si přečtu na platformě místního FB názory, které jsou, nemohu si pomoci, „buranské“.

Třeba reakci jednoho poměrně známého  občana Hrabové,  který projevil nepokojenost  s tím, že připravovaná výstavba koncertního sálu města  „propíchne architektonicky zajímavou stavbu  nynějšího Domu kultury“.

Předpokládám, že občan J.D. ví o tom, že toto řešení, tedy propojení nové koncertní haly s objektem Domu kultury,  bylo výsledkem mezinárodní  soutěže, ve které zvítězil návrh prestižních amerických architektů ze studia Steven Holl Architects.

Předpokládám, že občan J .D. také ví o tom, že pro ověření solidnosti tohoto studia se uskutečnila služební cesta vedení města Ostravy  včetně ředitele Janáčkovy filharmonie Do New Yorku. Na místě si ověřili, že se jedná o solidní instituci.  Bylo dojednáno i urychlení projekčních prací a zkrácení času  na přípravu  patřičných smluv.

Přesto občan J.D. považuje za nutné sdělit veřejnosti svůj (omlouvám se),  buranský názor na stavbu koncertní haly, která "propíchne" současný objekt Domu kultury.

 Všichni občané mají právo  na svobodu slova. Tu mám i já, a proto píši tento text. Ale každý soudný občan by měl zvážit svůj subjektivní názor na daný problém, a to ještě před jeho zveřejněním. Doporučuji všem, aby více vážili slova, určená veřejnosti. Pokud se nechceme "historicky znemožnit".

Pan J.D. nebyl jediným občanem, který sdělil na uvedeném FB svůj názor na stavbu koncertní síně.  Svou připomínku  připojil o občan R.G. s poněkud nelogickým protestem proti rušení veřejného parkoviště naproti Domu kultury. Marně jsem přemýšlel o souvislosti připravované stavby koncertní síně s tímto parkovištěm.

3. 10. 2019     V.S.

 
© vladimirslavik.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma, reklama PC fórum