Navigace: Vladimír Slavík > Reorganizace stavebních úřadů

Reorganizace stavebních úřadů

 

Legislativním procesem vlády a parlamentu nyní prochází návrh na organizační změny v oblasti stavebních úřadů. Doposud jsou  tyto začleněny do struktur  obecních úřadů a podléhají  místním starostům.  Mnozí se domnívají, že je  proto obtížné od nich očekávat potřebnou odbornost a nestrannost  v jejich rozhodování.

Nikdo z nich nepřijde o práci. Pouze se změní jejich začlenění do administrativních struktur státu.. Má zde nastat přísná centralizace, která odstřihne úředníky  stavebních úřadů od jejich  závislosti na místních radnicích.

Nic se prozatím nemá měnit ani na jejich umístění. Nadále budou  pracovat ve svých nynějších kancelářích.  Změní se pouze způsob jejich  financování  a zařazení do struktur veřejné správy. Podle záměru vlády se ze stavebních úřadů vytvoří vysoce kvalifikovaný „superúřad“.  Jedním z cílů tohoto řešení  je i urychlení stavebních řízení.

Pokud se tento záměr současné vlády  podaří realizovat, bude to mít své dopady i pro Hrabovou.  Podle mého názoru veskrze kladné.

Naše samospráva bude muset hledat odborně zdatné občany, kteří  budou schopni posoudit všechny plány a záměry samosprávy na úseku výstavby, dopravy a ekologie. Doposud různá stanoviska a podklady zpracovávali úředníci stavebního úřadu, a to ne vždy v potřebném čase a kvalitě.

Pokud se tyto odborně zdatné občany  zdejší nepodaří  vyhledat  a začlenit do orgánů samosprávy, pak bude nutno  všechny  potřebné podklady si pořizovat za úplatu u odborných firem.   Bude to drahé, ale nezbytné. Nakonec možná výhodnější ve srovnání s dnešním stavem.

Připravované změny se mají realizovat  počátkem roku  2021.

26.11.2019       V.S.

 
© vladimirslavik.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma, reklama PC fórum