Navigace: Vladimír Slavík > Rezervy současné generace

Rezervy současné generace

Mladí lidé měli odjakživa snahu se sdružovat. Je to přirozené, mládež vždy měla a snad stále ještě má specifické zájmy a potřeby, dost odlišné od tzv. dospěláků.

 Ze svého mládí si  pamatuji na mé  prožitky v tehdejší skautské organizaci ve Vítkovicích, na naše schůzky, výpravy „za dobrodružstvím“  a na letní tábory.

 Skautská organizace dokonce existovala v letech  1947 -  1950 i v Hrabové. Vedl ji Zdeněk Sobek a klubovna byla na konci Jezerní  ulice.

 Pak v letech socialismu byla pro děti „z moci úřední“  zřízena organizace Pionýr a pro ty starší SSM. Byla to jediná forma povoleného  sdružování mládeže. Některé dřívější skautské oddíly pokračovaly ve své činnosti jako součást Pionýra, ale měly to velice těžké.

Kdysi dávno  existovaly  časopisy, výhradně určené pro  ty nejmladší. Třeba předválečný  Foglarův Mladý Hlasatel, poválečný časopis Vpřed, Junák  a další. Byly velmi oblíbené a nezanedbatelný byl i jejich  výchovný vliv.  Dodnes  jsou v podvědomí velké  části národa vnímány Rychlé šípy jako ti kladní hrdinové a Bratrstvo kočičí pracky opačně.

Po sametové revoluci zanikly všechny dřívější mládežnické organizace s širší působnosti  a tato situace stále trvá. Jakoby mladá generace  ztratila potřebu se sdružovat. Je to závažné téma pro sociology a také výzva pro současné politiky.

Vrcholem popularity skautského hnutí  bylo období první republiky a pak ještě období  v letech 1945 – 1950. Ve skautských a jim podobných organizacích se sdružovala převážná část mládeže. Ze strany vedoucích byl kladen důraz i na morální principy a na výchovu ke vlastenectví.  

Skauti skládají slavnostní slib, jehož součástí bylo i následující desatero: Skaut je pravdomluvný, věrný a oddaný, pomáhá jiným, je přítelem všech lidí dobré vůle a bratrem každého skauta, je zdvořilý,  je ochráncem přírody, poslouchá své rodiče, je veselé mysli, je hospodárný,  je  čistý ve svém myšlení, slovech a skutcích. A většina dětí tento svůj slib se snažila dodržovat.

Na internetu jsem se dočetl, že dodnes existuje Skaut Ostrava, který  má 12 středisek a  21 oddílů. Také v Jižním Městě, Mariánských Horách, ve Staré Bělé, Polance, Svinově, Vřesině, Klimkovicích a dokonce i ve Vítkovicích.

Nebudu zde opakovaně (a asi i zbytečně) mentorovat o prospěšnosti těchto a podobných organizací. Ale přesto musím položit následující otázku:  Proč se v Hrabové  v současné době nenašel nikdo, který by se pokusil oživit ušlechtilé myšlenky zakladatelů skautingu? Nepochybně  by se setkal s potřebným zájmem ze strany našich dětí,  s podporou představitelů městského obvodu a i široké veřejnosti.

26. 10. 2017    V.S.

 
© vladimirslavik.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma