Navigace: Vladimír Slavík > Současné problémy veřejné správy v Hrabové

Současné problémy veřejné správy v Hrabové

Jde o úvahy, které možná zaměstnávají  mysl  kromě mé i některých dalších  občanů Hrabové.   

U současné samosprávy mám určité pochybnosti o tom, zdali námi zvolení zastupitelé vykonávají svou funkci zcela podle zásad, které jsou zakotveny ve velmi promyšleném a moudrém zákoně o obcích.

 Tyto své pochybnosti vysvětlím takto:  Systém zastupitelské demokracie je nastaven tak, že si pro správu obce volíme ty  spoluobčany, kteří  zápisem svého jména  na kandidátní listinu své volební strany  vzkázali ostatním občanům,  že mají veškeré odborné i další předpoklady zastupovat  v případě zvolení své voliče v zastupitelstvu  obce.

Takže by se dalo očekávat, že zvolený zastupitel při praktickém rozhodování o různých záležitostech  má na tuto činnost dostatek času, bude postupovat s potřebnou erudicí  a stále si bude klást otázku:   jak o tom či onom smýšlejí  voliči, které zastupuji?

 To je  bohužel pouhá teorie, skutečnost je  jiná.  Náš zastupitel si tyto otázky  většinou neklade, o názory svých voličů se příliš nezajímá a nesnaží se je ani  zjistit.  Třeba tím, že zveřejní svou e-mailovou  adresu a dá najevo, že uvítá případné dotazy a na všechny odpoví. Nebo dokonce se rozhodne  čas od času se se svými voliči setkat a vyměnit si názory na aktuální témata. To se však neděje. Místo očekávané aktivity se činnost zastupitelů omezuje jen na to nejnutnější, což je přítomnost na jednání zastupitelstva a u některých  čas od času na jednání  výboru nebo komise.   

Pokud jde o zveřejnění e-mailové adresy, v některých městských obvodech je to běžné (například ve Vítkovicích). V Hrabové je problém styku zastupitelů s občany řešen v Jednacím řádu zastupitelstva tak, že tento styk  zprostředkovává sekretariát starosty. Je to zbytečně komplikované a někteří občané mohou mít obavy „z úniku informací“. Určitě výhodnější  by byla  možnost přímého styku.

Pak je zde ještě tento  problém. Občan má kupříkladu potřebu se zeptat, proč  náklady na opravy  propustku na ul. Ve Stromoví  jsou neuvěřitelné 2 miliony Kč.  Nebo proč nedávná oprava WC v kulturním středisku na Šídlovci si vyžádala tak vysokou částku a proč se zde opakovaně opravuje střecha . Ale komu má svůj dotaz adresovat?  Který ze zastupitelů má o těchto záležitostech odpovídající informace?   

 Našemu zastupitelstvu chybí dělba práce, konkrétní specializace  konkrétního radního  na jednotlivé oblasti, jako jsou stavební investice, ekonomická problematika, kultura, školství, sport, bezpečnost, sociální problematika atd.  Uplatňuje se zde  kolektivní zodpovědnost, což je pro občana k ničemu.

Pro občany by bylo ideální, kdyby u radních byla jasná jejich určitá specializace. Alespoň ve dvou základních oblastech, a to v oblasti technické  a v oblasti ekonomické. Vždyť obec se řídí podobnými principy  jako každá organizace, která má své příjmy a výdaje a kde probíhá investiční činnost.  Mimo ředitele (starosty) musí mít ještě zodpovědné  osoby  za  záležitosti  technické (investice) a za záležitosti ekonomické.  Dlouhodobě   postrádám  v naší Radě konkrétní jména alespoň  těchto dvou radních.  

Své problémy má i místní správa. V současné  době ji tvoří 14 úřednic a tajemník, celkem 15 zaměstnanců, placených z obecního rozpočtu.  V jejich pracovních náplních je převážně výkon státní správy na území Hrabové.

Mám velké pochybnosti o tom, zdali tak vysoký počet úředníků na naší radnici je úměrný  současným potřebám občanů Hrabové.  A také mi vadí, že převážně  nejsou tito úředníci  (úřednice) místními občany.

Řeknu to na rovinu:  Osoba, která nemá své kořeny v dané obci rozhoduje často  bez přihlédnutí k místní situaci, jelikož ji nezná.  Tyto  úřednice  ve svých rozhodováních volí někdy  zbytečně drahá řešení, protože je problematika místních financí vůbec nezajímá. Jsou to pro ně „cizí“ peníze. A naše samospráva nemá valný zájem  jejich rozhodování korigovat.

  Ale jsou to pouze mé subjektivní dojmy. Neodpustím si však  i zde dvě přísloví, kterými se možná nevědomky řídí  naše současná veřejná správa v oblasti financí: „lehce nabyl, lehce pozbyl“  a „z cizího krev neteče“. Doufám, že nemusím podrobně vysvětlovat, co tím míním. Pokud by někdo měl zájem,  mohu patřičné vysvětlení poskytnout.

3. 10. 2017    V.S.

 
© vladimirslavik.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma