Navigace: Vladimír Slavík > Stínové zastupitelstvo

Stínové zastupitelstvo

 

I když si s bývalým zastupitelem a dlouholetým předsedou ČSSD v mnohém nerozumíme, udržujeme mezi sebou korektní vztahy. Vážím  si jeho odhodlání  zachovat v Hrabové místní organizaci ČSSD  a jeho zcela neobvyklého  zájmu o veřejné záležitosti.

Byl jsem panem Dvořákem požádán, abych v Hrabovských novinách zveřejnil text s názvem

„Chcete se více angažovat v řešení problémů Hrabové? Zapojte se do stínového zastupitelstva!“

Po zvážení všech pro a proti tak činím.

„V poslední době se objevily i mezi některými zastupiteli Hrabové určité pochybnosti, zda to, co se jim předkládá ke schválení, je zaručeně vždycky dobré. Proto přicházíme s námětem na doplnění týmu zastupitelů o tým stejného počtu poradců - stínových zastupitelů. Jejich úloha by byla jediná - vždy před jednáním zastupitelstva si poctivě pročíst materiály k projednání a vyjádřit hlasováním svůj postoj ke každému materiálu. Z postoje jednotlivých stínových zastupitelů by vzniklo výsledné doporučení stínového zastupitelstva pro ty zastupitele skutečné, které bychom jim před termínem skutečného zastupitelstva sdělili.

Samozřejmě pro to, aby rozhodování stínového zastupitelstvo bylo objektivní a vyjadřovalo názory co nejširšího spektra občanů, je nezbytné, aby bylo složeno z maximálního množství politických subjektů, případně spolků. Proto navrhujeme pravidlo, že z každé kandidátky do ZMOb v posledních komunálních volbách mohou být členy stínového zastupitelstva vždy jen maximálně dvě osoby (pochopitelně jen ti, kteří do toho skutečného zastupitelstva nebyli zvoleni). U lidí, kteří v posledních komunálních volbách nekandidovali, bude platit obdobné pravidlo - z jednoho politického subjektu, případně spolku, mohou být max. dva lidé.

Pokud tedy máte o účast ve stínovém zastupitelstvu zájem, ozvěte se do konce srpna na e-mailovou adresu ing.jan.dvorak@tiscali.cz. Vše je  samozřejmě prozatím jen námět, který pak společně ještě doladíme."

 

Komentář HN:

 Každý pokus o probuzení zájmu veřejnosti v oblasti  „věcí veřejných“ je hodný pozornosti.

Pokud tento nápad zaujme veřejnost Hrabové, pak se do „stínového zastupitelstva“ přihlásí zástupci ČSSD, STAN-KPH, KSČM, KDU-ČSL a SPH-Okamura. V ideálním případě 10 občanů. Pravděpodobně nebudou mít zájem  o členství ve stínovém zastupitelstvu stoupenci nynější koalice.

Teoreticky by toto „stínové zastupitelstvo“ mohlo mít svůj význam. Některá usnesení  zastupitelů jsou  skutečně velmi problematická a možná pod  argumentačním tlakem „stínových zastupitelů“ by nevznikla.

Takže jsem velice zvědav,  kolik občanů vyslyší tuto výzvu a bude mít zájem o funkci „stínového zastupitele“.

 

14. 8. 2019     V.S.

 

 
© vladimirslavik.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma, reklama PC fórum