Navigace: Vladimír Slavík > Vysokoškolské kvalifikační práce

Vysokoškolské kvalifikační práce

 

Internet je nevyčerpatelnou  studnicí různých zajímavých informací. Dokonce poskytuje i údaje o diplomových, bakalářských a magisterských pracích studentů na vysokých školách, včetně těch v Ostravě, kde se vyskytuje v různých souvislostech náš městský obvod.

Stačí napsat heslo THESES.cz a do příslučného okénka vyhledávače upřesnění  na oblast  Ostrava – Hrabová. Počítač vzápětí oznámí, že je zde 488 odkazů. Ne všechny pochopitelně mají potřebnou vypovídající hodnotu. Vybral jsem těch několik nejzajímavějších.

Na prvém místě to je Územní studie části obvodu Ostrava – Hrabová od studenta VŠB - stavební fakulty Igora Trávníčka.  Diplomku obhajoval v r. 2013. Autor se zaměřil na problematiku výstavby rod. domů a na řešení související technické a dopravní infrastruktury. Velmi zajímavé téma. Škoda, že  text této práce není  přístupný v plném rozsahu na internetu.

Další materiál, který má souvislost s Hrabovou,  má název Návrh koncepce odkanalizování městské části Ostrava – Hrabová. Autorem je Lukáš Gargulík, student VŠB hornicko-geoligické fakulty. Obhajoval v r. 2013.

Následující práce je zaměřena na Průmyslovou zónu v Ostravě – Hrabové, která  byla obhajována na Vysoké škole ekonomické v Praze v r. 2008. Jelikož prací na uvedené téma je celá řada, budu se jim věnovat v HN  ve zvláštním článku.

Neobvyklé je téma, řešící zněčisťování studní na území v Ostravě – Hrabové. Na VŠB ho obhajoval v r. 2013 Petr Konstantinidu.

Zcela originální je bakalářská práce Jana Slepičky z r. 2012 z Ostravské univerzity, zaměřené na toponymii, což je nauka o místních zeměpisných jménech. Autor řešil původ a význam místních názvů, uváděných na historických mapách obce. Práce má název Toponymie na katastru Ostravy – Hrabové v historické perspektivě.

O kostele sv. Kateřiny napsala v r. 2012 bakalářskou práci Veronika Zelinková z Ostravské univerzity. Na podobné téma, ale s technickým zaměřením,  je i  práce Aleše Hoty z VŠB z r. 2013. Jde o vytvoření modelu hrabovského kostelíka s využitím technologie 3 D.

Martina Nováčková – Kročková napsala v r.2008 bakalářskou práci na univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně s názvem Možnosti rozvoje městského obvodu Ostrava – Hrabová. V této práci je popsána jak  současnost tak  hlavně možnosti budoucího rozvoje  tohoto městského obvodu.

Ve studii návrhu na vytvoření suchého poldru v Ostravě – Hrabové  autor Martin Hliva  rozpracoval možnost využití terénních úprav po bývalé trati Hrabová – Brušperk k vybudování poldru pro případ přívalových dešťů. Práce má název Studie návrhu suchého poldru v Ostravě- Hrabové a vznikla na VŠB v r. 2009.

Velmi  mě zaujala práce Kateřiny Kollárové s názvem Dějiny školství v obci  Hrabová.  Autorka čerpala své informace z hrabovských kronik včetně školské a farní. Svou diplomovou práci obhajovala na Univerzitě Palackého v Olomouci v r. 2010. Dané  téma rozpracovala velmi podrobně, její práce má 77 stran a obsahuje i dobové fotografie Hrabové včetně mapy obce z počátku 20. století. Budu se této diplomce  věnovat i na stránkách Hrabovských novin.

Je škoda, že většina z uvedených prací není k dispozici v plném rozsahu na internetu. Obvykle  pouze několik vět o obsahu. Možná by některé byly inspirativní i  při řešení různých současných problémů obce.

10. 8. 2016   V.S.

 
© vladimirslavik.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma