Navigace: Vladimír Slavík > Orgány samosprávy > První bod fiktivního volebního programu

První bod fiktivního volebního programu

V článku „Začíná volební kampaň“ jsem zveřejnil fiktivní volební program fiktivního volebního subjektu. Pokládám za svou povinnost jednotlivé body tohoto programu blíže vysvětlit a hlavně zdůvodnit jejich nárok na existenci.

Začínám prvním bodem- Výrazně rozšíříme  kapacitu /počet stránek/ časopisu „Hrabovské listy“ a zavedeme pravidelné rubriky „Co nového na radnici“ a „Názory občanů

            Ve svých některých článcích jsem již zveřejnil své názory na vliv pravidelných a pravdivých informací na občanskou aktivitu a zájem občanů o věci veřejné. Platí zde, že jen dobře informovaný občan je ochoten se angažovat, protože má pocit, že jeho angažovanost je žádoucí a hlavně smysluplná. Pokud naopak se radnice snaží všemožně a snad i záměrně přetvořit občany na  „páté kolo u vozu“, následuje nezájem a pasivita.

            Nejvýhodnější pro místní časopis  z hlediska aktuálností zpráv je 11 čísel ročně, každý měsíc jedno a v prázdniny dvojčíslí.

            Pokud by někdo argumentoval vysokými náklady, sděluji následující skutečnost: náklady na „Hrabovské listy“ v r. 2013 byly 128 tis. Kč /rozsah 4 stránky/, náklady na příklad na „Starobělský zpravodaj“, který vychází každý měsíc v rozsahu 12 stránek – 250 tisíc. 

A toto číslo by mohlo být směrodatné i pro Hrabovou. Každý soudný člověk pochopí, že  částka 250 tisíc na místní časopis z rozpočtu 25- 30 mil.Kč je odůvodnitelná a přiměřená.

            Větší problém bude výběr schopného redaktora. Zde bude na místě veřejný konkurz. Snad z 3 800 občanů se vhodná osoba najde.

            O dostatečný počet příspěvků nemám žádné obavy. Vše bude záležet na organizačních schopnostech redaktora a redakční rady. Schopnost reprezentovat své názory  musí mít členové zastupitelstva, především radní, předsedové komisí a výborů, tajemník a úředníci úřadu, kronikář.

            Zásady pro činnost obecních časopisů jsou obsaženy zejména v článcích, které zveřejnil časopis „Deník veřejné správy“ v článku z 8.1. 2014 „Svobodná výměna názorů“ a zejména v článku „Obecní zpravodaj pod vlivem radnic“ z 22.5. 2014. Jsou tam popsána i zákonná práva,  která mají opoziční zastupitelé publikovat v místních časopisech své názory.

            Mělo by být samozřejmostí, že v těchto časopisech zveřejňují své reklamy místní živnostníci a podnikatelé. Je to prospěšné jak pro ně, tak pro občany a zejména pro obecní pokladnu.

            Sympatická je i tradice některých městských obvodů zveřejňovat buď za úplatu nebo zdarma volební programy politických stran a hnutí. Pro občany je to výhodné v tom, že mají možnost volební programy navzájem  porovnávat. A volební strany ušetří peníze, které mohou věnovat potřebnějším činnostem, např. vzdělávání svých zastupitelů.

            Za významnou považuji rubriku „Názory občanů“. Tito by tak měli konkrétní a pravidelnou možnost zveřejnit své náměty, názory, někdy i kritiku na okolní dění a na činnost veřejné správy. A zde se opět vracím k tezi  o vlivu „zpětné vazby“ na aktivitu a zájem občanů o veřejné dění.

  17.8. 2014          V.S.

 
© vladimirslavik.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma