Navigace: Vladimír Slavík > Ostatní > Nevyužité možnosti volebních subjektů

Nevyužité možnosti volebních subjektů

Jak jsem ve svých článcích často zdůrazňoval, základem zastupitelské demokracie je soutěž politických subjektů, které prostřednictvím svobodných voleb usilují o přízeň voličů.

            Reálným základem této soutěže jsou volební programy. Ne bilbordy s fotografiemi stranických špiček, ale dobře promyšlené a realizovatelné volební sliby by měly být tím hlavním ve volební kampani.

            Vzniká problém, jak s volebními programy seznámit pokud možno všechny občany. Dříve se to provádělo pomocí letáčků a  předvolebních besed. Pokud bylo v dané obci rozumné zastupitelstvo, pak i prostřednictvím místních časopisů.

            Pak přišel na svět internet, který pro tyto účely vytvořil dříve nepředstavitelné možnosti.

            Podle  odborných studií má dnes k internetu přístup většina obyvatel. Buď doma nebo v zaměstnání. O počítačové technice se učí děti ve škole. Internet je k dispozici ve veřejných knihovnách. Internet je součástí mobilů.

            Přesto není této možnosti doposud ve volebních  kampaních využíváno. V  Hrabové má funkční webové stránky pouze ČSSD. A to ještě s velmi omezeným informačním potenciálem, který umožňuje pouze předávání zpráv a stanovisek občanů jednotlivým funkcionářům a naopak. A k informání občanů o předvolebních akcích.

            Ostatní politické subjekty vlastní webové stránky nemají.

            Internet by především umožnil důkladně vysvětlit občanům obsah volebního programu.  Když si volič přečte např. volební slib „ Podstatně navýšíme počet míst ve školce“, začne pravděpodobně přemýšlet takto: Kolik je neuspokojených žádostí? Bude se stavět nová školka a kde? Kdy začne fungovat?  Jak je na tom Hrabová ve srovnání s ostatními obvody? A tak dále.Pokud by se vše řádně vysvětlilo, a webové stránky to umožňují, volební hodnota tohoto slibu by se výrazně zvýšila se všemi kladnými důsledky pro volební stranu.

            Webové stránky by umožnily jednoduchý a rychlý styk občanů s volební stranou. Významné je zveřejňování nejen dotazů ale hlavně odpovědí.  Občané nejsou hloupí a podle těchto odpovědí dovedou posoudit solidnost volebních slibů a tím i solidnost volebního subjektu.

            Webové stránky mají jeden zásadní problém: jak se občané mohou dozvědět o jejich existenci? I to má dnes reálné řešení: prostřednictvím místních časopisů.  Umožňuje to novela tiskového zákona, platná od r. 2013.

            V souvislosti s neexistenci účinných webových stánek si musím položit otázku: Jak mohou zástupci volebních stran po zvolení do zastupitelstva kvalifikovaně rozhodovat  o závažných a často komplikovaných záležitostech, když neumí založit a provozovat ani webové stránky?

            Představitelé volebních stran uvažují asi takto:  Volební program není důležitý.  To je jenom formalita. Občané to stejně nečtou a nesledují jeho plnění. Budeme to dělat tak, jako vždycky.  Když  nás volili dřív, tak proč ne letos. A nějak se pak po volbách s opozicí dohodneme.

Opět musím končit starým sloganem „Každý národ má takovou vládu, jakou si zaslouží“.

 

            3.10. 2014.     V.S. 

 

 
© vladimirslavik.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma