Asi před rokem vznikly v naší obci webové stránky s názvem Hrabovské noviny. První článek měl název „Dopis předsedům politických stran“ a začínal takto:
„ Na podzim letošního roku budou občané Hrabové opět volit své zastupitele. Buď potvrdí současný stav nebo si zvolí do čela obce jiné, výkonnější a schopnější spoluobčany“.
Doporučuji mým čtenářům si celý tento článek znovu přečíst, je stále k dispozici na mém webu a v mnohém je aktuální i dnes.
Občané Hrabové na podzim 2014 volili tak, jak volili.
Mám rád symboly, alegorie a lidová přísloví. Situace v Hrabové mi připadá jako střetávání a potýkání „Rychlých šípů“ z Foglarového Mladého Hlasatele s „Bratrstvem kočičí pracky“. Ti starší ví, o čem je řeč. Jenomže v Mladém Hlasateli obvykle vítězily „Rychlé šípy“, zatímco v Hrabové má často navrch „Bratrstvo kočičí pracky“.
A přece něco se podařilo. Vznikl nový a nadějný web Hrabova.info. Roste počet občanů, kteří se nebojí veřejně projevit své názory. Před ukončením je publikace „Hrabová v době druhé světové války“, kde je vzdán hold našim spoluobčanům, kteří zahynuli nebo trpěli v době okupace. Snad se dočká zasloužené pocty i náš spoluobčan Vilém Závada. A možná i Hrabovské listy budou mít již brzy větší počet stránek a budou přinášet více informací.
Nemohu si odpustit následující alegorii. Veřejná správa v Hrabové mi připomíná manufakturu, která již mnoho let vyrábí stejné produkty. Majitelům fabriky (občanům Hrabové) to příliš nevadí, mají jiné starosti a ti náročnější si potřebný nadstandart obstarají jinde. Z nepochopitelných důvodů však občané Hrabové provoz své manufaktury nepřetržitě financují. Čas od času tam pošlou nové pracovníky a očekávají změnu k lepšímu. Ale noví zaměstnanci se rychle přizpůsobí starým pořádkům, protože proč by se namáhali a dělali si zlou krev. Mimo to mnozí spolumajitelé této manufaktury (občané Hrabové) nové výrobky ani nevyžadují a ke svému způsobu života je nepotřebují. S novými, moderními produkty by ani neuměli zacházet a spíše by jim překážely.
Možná někteří z nás příliš spěchají a neberou dostatečně v úvahu reálné možnosti hrabovských obyvatel. Snad až naši potomci. Poznají okolní svět a budou dříve nebo později vyžadovat to, co viděli u sousedů. Třeba nový kulturní dům, pestřejší společenský život, hezké fasády na domech kolem hlavní ulice obce, mnoho kvalitních informací ve sdělovacích prostředcích, schopné a aktivní zastupitele atd. Anebo se rozhodnou manufakturu zrušit. Uvidíme.
8.3. 2015 V. S.