Navigace: Vladimír Slavík > Ostatní > Veřejný rozhlas v Hrabové

Veřejný rozhlas v Hrabové

 

Na webu Hrabova.info je anketa s názvem „Jste pro samostatnou Hrabovou“? Rád bych se zeptal zastánců samostatnosti, zdali ví, co je s tím spojeno.  Úplná zodpovědnost  téměř za všechno.  Včetně veřejné  dopravy, zásobování vodou, elektřinou, plynem, odvozem odpadků, zdravotnictví, bezpečnosti, atd. atd. Dnes většinu těchto služeb zajišťuje město Ostrava.

Přitom si neumíme poradit s tak banální záležitostí, jako je místní rozhlas. Každého napadne, že když již je vybudován, a jeho udržování stojí určité prostředky, měl by se využívat. K čemu? K informování občanů.  O čem? O všem, co se děje a co by pravděpodobně veřejnost zajímalo.

A není toho málo. Stačí se podívat na řadu informací, určené šikoré veřejnosti  a zveřejňované  na webových stránkách  městského obvodu nebo na webu  Hrabova.info. Zatímco k internetu má přístup stále ještě pouze omezený počet občanů, veřejný rozhlas slyší téměř všichni. Určitě ti, kteří nejsou právě mimo svůj domov. Určitě většina seniorů, kterých je v Hrabové asi 800. A ti se již postarají o informování svých bližních, případně sousedů,  po jejich příchodu z práce.

Je zde ještě jeden důvod, který hovoří pro širší využívání rozhlasu. Jde o Hrabovské listy, které vychází pouze 6x ročně a nemohou z kapacitních a i jiných  důvodů oznamovat veřejnosti  všechno. Veřejný rozhlas by to mohl tuto informační mezeru do určité míry zaplnit.  

Mnoho akcí pořádá v průběhu  roku  škola, školka, kulturní komise, komise pro děti a mládež, komise pro občanské záležitosti, společenské a sportovní organizace. Organizátoři těchto akcí by určitě uvítali možnost propagace svých akcí i prostřednictvím místního rozhlasu.

Ale v Hrabové to není možné. Proč asi? Údajně si to občané nepřejí, že prý  je to ruší. V tom případě by nebyl problém v případě konkrétní stížnosti příslušný reproduktor odpojit.

I zde lze spojit příjemné s užitečným. Mnozí si vzpomínají, kdy hlášení rozhlasu bylo uváděno  úryvkem populární písničky. Jednak to vytvářelo dobrou náladu, jednak to upoutalo pozornost občanů. Po roce 1989 se s tím přestalo s odůvodněním, že se za písníčky musí platit autorské poplatky. Zajímal se někdo o výši těchto poplatků? Velice pochybuji. A stačí se zeptat na příslušných místech. Udělal jsem to, a zjistil následující:

Z OSA ( Ochranný svaz autorský) odpověděli, že bychom platili ročně 100 Kč za každý reproduktor a 912 Kč za ústřednu. Kromě toho t.z. „Smluvní partner“  s názvem INTERGRAM by vyžadoval 3 Kč za 1 minutu hudby.

Při pokusu o  konkrétní výpočet jsem narazil na následující problém: na naši radnici nikdo neví, kolik je v Hrabové reproduktorů! Je to neuvěřitelné, ale je to tak. Odhadl jsem to na 200 ks. V tom případě při frekvenci vysílání 2x týdně s hudební vložkou v trvání 10 minut týdně bychom platili OSA cca 21 tis. Kč a INTERGRAMU  1560 Kč ročně. Žádné závratné peníze.

 Když si uvědomíme, že za parkoviště a opravu chodníku před sklenářstvím pana Kohutka jsme zaplatili 300 tis. Kč, za  opravy komínů v bytových domech na Šídlovci 2,2 mil.Kč, za problematickou revitalizaci vnitrobloku na Šídlovci rovněž 2,2 mil. Kč, pak cca 23 tisíce jsou opravdu nepodstatnou částkou.

Samozřejmě, že se najde mnoho důvodů, proč to nejde. V tom případě bych doporučoval veřejný rozhlas zrušit jako nepotřebný relikt minulosti.

  16. 8. 2015     V.S.

 

 

 
© vladimirslavik.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma