Navigace: Vladimír Slavík > Události a komentáře > Z jednání zastupitelstva 24. 6. 2015 - 4. pokračování

Z jednání zastupitelstva 24. 6. 2015 - 4. pokračování

 

V prvém bodě programu se jednalo o dani z nemovitostí. Má se opět v příštím roce měnit (zvyšovat). Jak známo, výnos této daně jde přímo do místní pokladny a v  Hrabové činí asi 13 mil. Kč. Z komentáře starosty jsem si stačil zapamatovat, že  majitelé RD, polí a zahrad platí asi 700 tis. Kč, majitelé bytů na Šídlovci asi 270 tis. Kč, zbytek - asi 12 mil. -  pochází z podnikatelské sféry, především z průmyslových zón, umístěných na našem katastru.

Výši daně ovlivňuje především zastupitelstvo města Ostravy tzv. místním koeficientem.  Ten se má zvýšit na dvojnásobek.

Daň z RD, pozemků a bytů se ovlivňuje tzv. polohovou rentou. Její výši mají do značné míry v rukou městské obvody.

Ono se to nezdá, ale daň  z nemovitostí roste nejenom podnikatelům v průmyslových zónách a právnickým osobám, ale i běžným občanům. Za náš RD a zahradu v jižní části Hrabové jsme platili v r. 1994  370 Kč, v r. 2008 již 900 Kč a letos dokonce 1700 Kč.

U této daně mi ani tak nevadí její výše, ale spíše nedobrý pocit, že místní radnice neumí s těmito prostředky dobře hospodařit. Utvrzuje mě v tom aféra kolem „revitalizace vnitrobloku“, enormní náklady na místní správu, vysoká ztrátovost v hospodaření s obecními byty a řada dalších skutečností.

Jelikož problematika daně z nemovitostí se dotýká převážné většiny občanů, byl by prospěšný článek o současném způsobu výpočtu daně a o dalších souvislostech v Hrabovských listech.  To by ale musel pan redaktor  bydlet v Hrabové a navštěvovat jednání zastupitelstva, aby získal potřebné informace a  věděl, co je momentálně aktuální. Jelikož bydlí až ve Frýdku – Místku, je tento požadavek nesplnitelný.

     28. 6. 2015.   V.S.

 
© vladimirslavik.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma, reklama PC fórum