Obecní kronika

Zatímco  o  činnosti současného zastupitelstva a jeho jednotlivých členů nezůstane v podvědomí občanů za pár let obvykle  vůbec nic,  záznamy do obecní kroniky mají trvalou hodnotu a podle nich nás budou příští generace našich potomků hodnotit.  A budou  vyvozovat i závěry, zda jsme byli úspěšní nebo ne.

Zákonodárci si  uvědomili  význam obecních kronik  již brzy po vzniku samostatného československého  státu .  Povinnost vést obecní kroniky byla proto již v r. 1920 nařízena zákonem. Díky tomu můžeme  sledovat i my  tehdejší život našich předků a v mnohém se můžeme i poučit.

Podrobnosti o památných knihách Hrabové jsem popsal v článku „Historie vzniku kronik Hrabové“, zveřejněném v Hrabovských novinách 15.12. 2014.

Dnes chci pojednat o postupu při tvorbě každoročních zápisů a o postupu při schvalování konečného znění  těchto zápisů.

Tato činnost není  snadná.  Zápisy by měly obsahovat to podstatné a měly by být naprosto objektivní.  Zajištění objektivity má být zaručeno promyšleným sestavením letopisecké komise a především pak dodržováním  §4 zákona o kronikách obcí, ve kterém se uvádí:

„Občan obce starší 18 let, jakož i osoba,které zákon přiznává práva občana obce, může navrhovat písemně změnu, doplnění nebo opravu zápisu v kronice. Obec  na základě těchto návrhů podle okolností  zápis v kronice opraví, doplní nebo jinak změní“.

Aby tento zákonný požadavek bylo možno realizovat, je nutno zveřejnit dobu, kdy lze po provedení zápisu do kroniky nahlédnout. Nepamatuji si, že by na webových stránkách Hrabové byla tato výzva zveřejněna.

Dalším důležitým požadavkem zákona č. 132/2006 Sb., o kronikách obcí, je způsob rozhodování o obsahu zápisu. V zákoně je napsáno, že o tom rozhoduje obec.

V Hrabové se to praktikuje tak, že o znění zápisu rozhoduje letopisecká komise. Momentálně ve složení  Rostislav Naď, Jaroslav Michalkovič a Markéta Orkáčová, tj. starosta, kronikář a členka komise, provádějící zápis.

 Komise je podle zákona o obcích poradním a iniciativním orgánem rady. Mnoho obcí si vytvořilo pro tuto komisi statut, ve kterém  se vesměs uvádí, že členové letopisecké komise shromažďují v průběhu roku podkladové materiály, zápisy, protokoly, fotografie a další podklady pro kronikářský zápis. Mimo to se členové letopisecké komise podílí na kulturním životě obce a na tvorbě místního časopisu.

Je možno mít oprávněné pochyby, zdali tato komise jako poradní orgán rady  může zastupovat obec  v této tak důležité záležitosti,  jako je vlastní  zápis do kroniky. Ale v Hrabové možná ano.

Na závěr : Kronika je pamětí  obce a zaslouží si všeobecnou vážnost.

14.2. 2015.   V.S.

 
© vladimirslavik.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma