Navigace: Vladimír Slavík > Události a komentáře > Samostatná Hrabová?

Samostatná Hrabová?

Samostatná Hrabová?

Čas od času se vyskytne názor, že Hrabovským občanům by bylo lépe jako samostatné obci. Proč to asi autoři těchto nápadů dělají? Vždyť musí vědět, že je velmi malá naděje na úspěch.

Pro běžné občany je důležité, že v místě bydliště je potřebná dopravní a obchodní síť, školka a škola, lékař, veřejná doprava, pošta, čistý vzduch, bezpečnost a dobré zaměstnaní pokud možno nepříliš daleko od domova. Zda to zajišťuje město nebo městský obvod, to většinu občanů příliš nezajímá. Mnozí neznají ani jméno starosty.

O oddělení městského obvodu Hrabové od statutárního města Ostravy by museli rozhodnout občané Hrabové v referendu. Aby bylo platné, vyžaduje se účast nejméně 35% voličů a pro oddělení by muselo hlasovat 71% z nich. K posledním komunálním volbám se dostavilo pouhých 45% voličů. Kolik by se zúčastnilo referenda?

Rád bych věděl, čím by asi organizátoři referenda argumentovali? Čím město Ostrava v očích běžných občanů  „poškozuje“ Hrabovou?   Odpůrci oddělení (patřím mezi ně) by nelenili a seznámili občany s riziky tohoto kroku:  To, co pro Hrabovou nyní vykonává město Ostrava (veřejná doprava, bezpečnost, odvoz odpadků, zajišťování pitné vody a odvod splašků, atd. atd. to vše by musela zajišťovat nebo organizovat Hrabová sama. Je na to vybavena? Vždyť nemá ani kulturní dům s obřadní síni. A co kvalita úředníků a zastupitelů? Stačili by na tyto úkoly? Velmi pochybuji.

A tak občasné „nápady“ na odtržení považuji za snahu některých našich zastupitelů se zviditelnit nebo odvrátit pozornost od jiných skutečných problémů Hrabové.

                1. 7. 2015. V. S.

 

 

 
© vladimirslavik.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma, reklama PC fórum