Navigace: Vladimír Slavík > Bydlení a bytový fond > 24.2.2022: Bytové domy pod Břehy

24.2.2022: Bytové domy pod Břehy

Bytové domy pod Břehy

V únorových Hrabovských listech jsem si přečetl, že do tří  bytových domů pod Břehy se již  stěhují noví nájemníci. Počet obyvatel Hrabovév seniorském věku  se v dohledné době zvýší o 96.  Jsou to lidé,  kteří doposud bydleli v okolních městských obvodech a z různých důvodů se stěhují do bytů  1+kk, 2+kk a 2+1 v Hrabové. Jsou mezi nimi i mí dobří známí, manželé +80. Dříve bydleli v Hrabůvce v 2. patře v domě bez výtahu, a to byl hlavní důvod jejich rozhodnutí se přestěhovat.

 Vybavenost domů a bytů je perfektní. Majitel tohoto areálu  pan Patrik Němec dobře vybral i místo stqavby. Nedaleko je zastávka MHD,  prodejna potravin, školní jídelna, veřejná knihovna,  dvě restaurace, praktický lékař, lékárna,  park Hrabovjanka. 

Umím si představit problémy, které něktwří lidé vyššího věku po nastěhování budou řešit. Především to je  otázka lékařské péče. Někteří zůstanou v péči dosavadních lékařů, jiní přejdou k MUDr. Menšíkovi. Dalším problémem je zajištění stravy. Někteří budou soběstační, jiní se budou stravovat ve školní jídelně nebo jinde. Existuje i možnost dovozu obědů z restaurace Ve Dvoře.  Pro seniory je velmi žádoucí pomoc příbuzných, především dětí. Složitějšíí to mají  senioři bez příbuzenské pomoci.

Mimo zajištění základních životních potřeb je zde potřeba smysluplného využívání volného času.  Každý to máme jinak. Někomu stačí televize, jiní mají v oblibě vycházky a výlety. Možná, že někteří ocení aktivity místního Klubu seniorů.

Předpokládám, že přírůstek  těchto seniorů neuniklo pozornosti zdejšího sociálního odboru. Myslím si,  že paní  Mgr. Tajchmanová to zvládne. Výhodné by byly neformální  pohovory s těmito občany  o jejich sociálních i jiných potřebách. Určitě u nich bude zájem o Senior Taxi, o služby Charity a o další   sociální služby.

Nepochybuji o tom, že této nové „přistěhovalecké vlny“ využijí i představitelé naši samosprávy.  Posílit o odborníky by vyžadovala především komise výstavby, dopravy a ekologie.  Není vyloučeno, že i takoví mohou mezi těmito být a projeví  ochotu spolupracovat s místní samosprávou. 

Vzpomínám si na negativní postoje některých občanů proti stavbě těchto bytových domů. Byl mezi nimi dokonce  i zastupitel MUDr. Gromnica, který na FB napsal: „Výsledek je hrozný – 3 mamuti jak sardinky na omezeném prostoru, naprosto nepřehledný přechod pro chodce v zakryté zatáčce spolu s cyklostezkou. Fakt se mi to nelíbí.“ Jiní měli obavy z toho, že se zde soustředí „nepřizpůsobiví občané.“  Námitky proti stavbě  měla i místní radnice.  V Hrabovských listech č. 7/2019 je informace o  tom, že „Krajský úřad zamítl odvolání Hrabové proti výstavbě tří bytových domů.“  Investor Patrik Němec překonal všechny překážky a svůj podnikatelský záměr dovedl do úspěšného konce.

24. 2. 2022     V.S.

 

 
© vladimirslavik.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma