Náš neznámý soused
Míním tím obec Řepiště, máme s ní krátkou společnou hranici na jižním konci Hrabové, na řece Ostravici. Bohužel tam neexistuje žádný most, a tím ani žádné dopravní spojení s naším sousedem. Obec je již na slezské straně, byla založena koncem 13. století polskými knížaty. Byl zde velký zemědělský dvůr, rybníky a dokonce v 15. století i pivovar. Historickou památkou je dobře udržovaný dřevěný kostel z 15. století. Ze sakrálních staveb jsou zde ještě tři kapličky a pět křížů, všechny dobře udržované. Pečlivě jsou udržované i pozůstatky hrádku ze 13. století a větrný mlýnek. Na západním konci obce, v blízkosti řeky Ostravice, je odval bývalého dolu Paskov.
Řepiště bylo kdysi známé v širokém okolí výrobou cihel. Cihelna byla zrušena v roce 1996, tovární komín byl odstřelen v roce 2009. Nyní zde není žádný průmysl, občané jezdí za prací do okolních měst, převážně do Ostravy a Frýdku Místku.
Obec má rozlohu 802 ha, 448 obytných domů, kostel, restauraci, základní a mateřskou školu, poštu, obchod, ordinaci praktického lékaře, pěstitelskou palírnu a budovu místního úřadu. Počet obyvatel má rostoucí tendenci, nyní jich zde žije 1890.
Informace o činnosti místní veřejné správy jsou na webových stránkách obce. Obec hospodaří s rozpočtem 73 mil. Kč, největší příjmovou položkou jsou dotace podle rozpočtového určení daní, největší výdajovou položkou je školství a péče o místní infrastrukturu. Zastupitelstvo patnáctičlenné, rada pětičlenná. Úřad tvoří uvolněný starosta, uvolněná místostarostka a dvě úřednice. Funkce tajemníka úřadu zde neexistuje.
Závěrečná poznámka: Při psaní tohoto článku mne napadlo, že Řepiště by mohly být zajímavou zastávkou při každoročních výletech našich seniorů po okolních městech, hradech a zámcích. Vznikla by příležitost i k bližšímu seznámení občanů dvou obcí, které rozděluje řeka.
Neděle 26. ledna 2025 V.S.