Navigace: Vladimír Slavík > Deník N > 5.11.2022: Deník N: Článek o rudolfu Battěkovi

5.11.2022: Deník N: Článek o rudolfu Battěkovi

Deník N: Článek o Rudolfu Battěkovi.

Vyšel v pátek 21. října, a má název  „Pevný charakter, jenž mohl ČSSD nasměrovat jinak“. Autorem článku  je spisovatel Pavel Kosatík.

Je zde podrobný životopis tohoto politika, dlouholetého politického vězně, který  se snažil po roce 1989 vytvořit z ČSSD stranu, která by důstojně reprezentovala na tehdy  vznikající politické scéně demokratickou levici. Málem se mu to podařilo. Ale shodou různých okolností byl nakonec z ČSSD vyloučen.

Narodil se v roce 1924 na Slovensku, maturoval v Praze. Za 2. sv. války pracoval jako dělník, a zapojil se aktivně i do odboje. Pomáhal nizozemským a polským válečným zajatcům, roznášel protiněmecké létáky.  V letech 1948 – 1952 vystudoval v Praze  Vysokou školu politickou a sociální. V té době se rozhodl, že bude sociálním demokratem, ale nekomunistickým. Dlouho nemohl najít přiměřenou práci, živil se i jako  zámečník a údržbář. V šedesátých letech nastoupil jako vědecký pracovník do Sociologického ústavu ČSAV. V roce 1968 byl u vzniku Klubu angažovaných nestraníků (KAN). Za tuto stranu byl v roce 1968 zvolen do rodícího se českého parlamentu. V roce 1969 tyl zatčen, a po třinácti měsících vazby bez omluvy propuštěn. Opětně byl byl zatčen v roce 1972, a to za údajné nabádání občanů, aby nešli k volbám. Dostal tři a půl roku, které si odseděl. Po propuštění mohl vykonávat jen nekvalifikované manuální práce.

Jako jeden z prvních podepsal Chartu 77 a v roce 1980 se stal jejím mluvčím.  Tím si řekl v roce 1985  o své třetí, a nejdelší vězení, tentokrát 5 a půl roku.

 Po sametové revoluci se stal poslancem ČSSD,  ve Federálním parlamentu zůstal až do voleb v roce 1992. Byl jedním z nejvýkonnějších a nejužitečnějších poslanců, pomáhal  budovat základy demokratického státu. Ucházel se o post předsedy ČSSD, ale neuspěl. Překážkou mu byl neschopný soc. dem. politik Horák,  funkcionář exilové ČSSD.  Vzniklou situaci řešil Rudolf Battěk založením nové strany s názvem „Klub sociálních demokratů Občanského fóra“. Ve volbách v roce 1990 byl za tuto stranu opět zvolen poslancem. Následně byl za tento čin z ČSSD vyloučen, dekret o tom podepsal pozdější předseda ČSSD Paroubek.

 Rudolf Battěk  přes své nesporné schopnosti, vědomosti a  vysokou nezištnou osobní angažovanost  nedokázal v měnících se podmínkách vybudovat novou levicovou stranu.  Po roce 1992 z politické scény odešel, a až do konce života už o ní jenom psal, většinou vtipně a fundovaně. Zemřel  v Praze v roce 2013 ve věku 88 let.

Literární činnost: Jako Červenej Karkulák (dopisy z vězení). Deník 1989 (ed. Tomáš Vilímek, Michaela Tučková, Marek Suk).

5. 11. 2022    V.S.

 

 
© vladimirslavik.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma