První rok hrabovského skautu
Mé velké uznání panu Ing. Dvořákovi, který průběžně sleduje činnost nedávno založeného Skauta v Hrabové. Důkazem toho je jeho článek na str. 11 v říjnových Hrabovských listech
Několik poznámek k tomuto tématu:
Již před několika lety jsem se snažil prostřednictvím Hrabovských novin agitovat pro založení skautské organizace i v Hrabové.
Tato organizace již existuje 115 let a sdružuje nyní po celém světě 60 milionů skautů a skautek, pojených idejemi zakladatelů. Ty se nemění a jsou tři: 1) důraz na samostatné myšlení a samovýchovu, 2) pozornost a ohleduplnost vůči svému okolí. 3) respektování hodnot civilizovaného světa. Výchovnými metodami je častý pobyt v přírodě a snaha o poznání jejich hodnot (skautské tábory), samospráva malých skupin členů podobného věku podporována dospělými (družinový a oddílový systém), individuální program osobního růstu (lovení „bobříků“, skautská stezka) a využívání různých symbolik a symbolů ( skautský kroj, skautský pozdrav, oddílový totém). Skauty byli Jiří Wolker, Václav Havel, Nelson Mandela, Jiří Mencl, Šimon Pánek, Tomáš Halík a další významné osobnosti, kterých si velice vážím.
Skautská organizace úspěšně působila v poválečných letech i v Hrabové. Její činnost byla násilně v celostátním měřítku ukončena v roce 1951, skaut byl prohlášen za nežádoucí organizaci a mnozí její vedoucí funkcionáři skončili ve vězení.
Doufám, že Skaut zapustit nyní pevně své kořeny i v Hrabové a brzy se stane významnou organizaci s patřičným respektem a s nezpochybnitelným přínosem pro naši obec.
Jako kardinální problém vidím skutečnost, že existence hrabovského Skautu je stále odkázána na nezištnou pomoc Skautu ze Staré Bělé. Oddílovým vedoucím není občan Hrabové, ale skautský funkcionář, bydlící ve Staré Bělé. Tento stav nemůže trvat věčně. Řeší někdo ze samosprávních orgánů MOb Hrabová tento problém? Ku příkladu komise pro děti a mládež. Asi ne, naposled se sešla 24.2. 2018. Soudím tak podle informací, které přináší webové stránky městského obvodu.
7. 10. 2022 V.S.