Statistika návštěvnosti Hrabovských novin ve 42. týdnu 2022
Počítadlo mého webu napočítalo za uplynulý týden 516 návštěvníků. Velký zájem byl o článek s názvem „ Kvalifikační složení nového zastupitelstva“ , zveřejněném v Hrabovských novinách 19.10. 2017. Zaslouží si proto reprízu.
Kvalifikační složení nového zastupitelstva.
Zastupitelstvo a jeho orgány řeší především problematiku výstavby a dopravy, životního prostředí, financí a oblast „zpětné vazby“, oblast spolupráce mezi vedením obce a občany. Velkou výhodou je, když má ve svých řadách příslušné odborníky. Jak je na tom nově zvolené zastupitelstvo?
Pokud jde o problematiku výstavby a dopravy, tak ne příliš dobře. V kandidátních listinách neuvedl tuto profesi nikdo ze zvolených zastupitelů. Lepší je to s životním prostředím, Ing. Kubečka Jiří je v tomto oboru specialistou. Poměrně hodně zastupitelů působí profesně v oblasti financování, což je velká výhoda tohoto zastupitelstva. Dobře je na tom i důležitá oblast, oblast „zpětné vazby“ mezi vedením obce a občany. Do této oblasti patří péče o místní časopis, webové stránky obce a obecní facebook. Zde je mezi zastupiteli několik fundovaných odborníků.
Pokud jde o výstavbu a dopravu, bude hodně záležet na kvalitě práce příslušné odborné komise. Opakovaně tvrdím, že v Hrabové je dostatek odborně zdatných občanů, pro které členství v této komisi by bylo prestižní záležitostí, a poskytovali by radě všechny potřebné odborné informace a podklady. Musí se však vhodným způsobem oslovit.
Co vidím z pohledu občana Hrabové v oblasti výstavby, dopravy a ekologie za důležité?
Začnu u Šídlovce. Zde je nutno především kvalifikovaně rozhodnout o budoucím využití objektů po bývalých školkách. Je to i záležitost finanční. Příjem za pronájem by byl vítaným příspěvkem do obecní pokladny. Odklad nesnesou ani opatření, vedoucí k úsporám energií u bytových domů a u dalších objektů ve správě MOb. Důvody není nutno uvádět, ty každý zná. Z hlediska dopravní problematiky a ekologie zde nejsou žádné závažnější problémy.
Pak je tady tzv. Srdce Hrabové, urychlení rekonstrukce domku č. 91 a rozhodnutí o dalších budoucích objektech v tomto prostoru. To proto, aby se činily konkrétní kroky k jejich výstavbě.
Větší pozornost ve srovnání s dřívějškem se musí věnovat cyklostezkám, především cyklostezce Šídlovec - Statek a cyklostezce kolem Pilíků do Mitrovic. To proto, že pro rozvoj dopravy prostřednictvím kol, koloběžek a dalších dříve neznámých dopravních prostředků jsou cyklostezky s kvalitním povrchem nezbytné. A kdo je připraven, není překvapen.
Na úseku životního prostředí jsou dva závažné úkoly. 1) Výsadba chybějících stromů kolem místních komunikací, především kolem Domovské, Bělské (úsek do Nové Bělé), K Pilíkům , a v neposlední řadě kolem Prodloužené Mostní. Volných míst je nejméně 80, a čím dřív se zaplní novými stromy, tím z hlediska životního prostředí lépe. Prospěšnost stromů na životní prostředí není nutno rozvádět, o tom se všichni učí již v základní škole. 2) Změna v systému údržby travnatých ploch. Mimo výsevu trávy provádět i výsev kvetoucích bylinných druhů s vytvořením podmínek pro jejich odkvět a vysemenění. Tím se významně podpoří životní podmínky pro hmyz a následně pro ptactvo, které citelně v naší krajině chybí.
24. 10. 2022 V.S.