Navigace: Vladimír Slavík > Hrabovské noviny > 24.11.2018: Nový seriál Hrabovských novin

24.11.2018: Nový seriál Hrabovských novin

Nový seriál HN – Volební programy 2018 – 2022.

V tomto seriálu budu postupně zveřejňovat své komentáře k některým zajímavým volebním slibům místních politických subjektů.  Velmi mě  zaujal volební slib nového volebního uskupení – Hrabované  SNK ve  znění:

„Maximální informovanost občanů a transparentnost při  vedení obce“.

Snažil jsem se  v uplynulých letech na stránkách Hrabovských novin  tyto zásady prosazovat, ale výsledky nebyly nic moc. Podařilo se sice (pochopitelně ne mou zásluhou) zlepšit  informační úroveň Hrabovských listů a webových stránek MOb, ale jak vyplývá z  textu volebního předsevzetí „Hrabovanů“, není dnešní stav konečný  a vyžaduje další řešení. Velice s tímto názorem souhlasím.

Pokud jde o Hrabovské listy, ty se věnují zásadním problémům obce. Protože vychází pouze 6x ročně, nemohou informovat občany o různých každodenních záležitostech.

V Hrabové znatelně chybí  oficiální  operativní informační prostředek. N e soukromý, ten existuje, ale nemá oficiální statut a zveřejňuje pouze subjektivní názory několika jednotlivců.

Takže je zde otevřený prostor pro další místní informační média.  Dovolím si uvést následující možnou situaci, která čeká na své řešení:  Občan XY z jižního konce  Hrabové postrádá  závaznou  informaci, kdy zde bude vybudována kanalizace. Jaké má dnes možnosti?  Velmi omezené. Příliš nevěří místním úředníkům a více důvěřuje představitelům  samosprávy.

A jsme u kořene problému. Na koho se má obrátit? Starosta nemůže vědět vše a dělba práce mezi radními neexistuje.

Žádnou  prakticky dostupnou možnost uspokojit svou informační  potřebu náš občan XY v současné době nemá. Ale pevně věřím, že zastupitelé  volebního subjektu  Hrabované SNK si s tímto problémem  brzy poradí.

Pokud jde o „transparentnost vedení obce“, nevím, co měli  autoři tohoto požadavku  na mysli. Jednání zastupitelstva jsou veřejně přístupná a každý občan´má možnost se zde  k  čemukoliv vyjádřit. Pro ty, kteří se nemohli zúčastnit,  jsou k dispozici na webových stránkách obce  zápisy. Jsou zde k dispozici  i zápisy z jednání výborů a komisí.

Jedině, co mě napadá,  je nápad volebního subjektu  Ostravak a Změna pro lidi, kde v jejich volebním programu je požadavek na  realizaci „Jmenovitého  hlasování rady“. Tedy, aby občané při čtení usnesení rady na webových stránkách MOb  věděli, jak kdo  pro jednotlivá usnesení hlasoval.  Tento systém se uplatňuje u velkých městských obvodů, kde se často jedná o „velké prachy“ a různé lobování, což  se v Hrabové (prozatím)  nevyskytuje. Ale realizace tohoto nápadu by přispěla ke transparentnosti jednání radních, takže jsem pro.  Ostatně, zastupitelé navrhovatelů (Kopitzová, Houžvička) jsou příslušníky koalice, takže  „jmenovité hlasování rady“  mohou snadno prosadit.  

24. 11. 2018     V.S.

 
© vladimirslavik.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma