Navigace: Vladimír Slavík > Hrabovské noviny > 25.3.2014: Proč vznikly Hrabovské noviny

25.3.2014: Proč vznikly Hrabovské noviny

Proč vznikly Hrabovské noviny

 Začátkem r. 2013 jsem víceméně náhodou procházel pomocí internetu webové stránky okolních městských obvodů. Zjistil jsem přitom, že některé věci tam mají lepší než u nás v Hrabové. Napsal jsem o to panu starostovi. Jelikož se téměř rok nic nedělo,  vynutil jsem si osobní schůzku s panem starostou, která se uskutečnila 8.1. 2014. Probírali jsme záležitosti Hrabovských listů, proč mají tak malý počet stránek  a tak omezený sortiment informací, problematiku „zpětné vazby“ mezi radnicí a občany, příčiny pasivity občanů ve vztahu k věcem veřejným a další problémy. Musím se přiznat, že výsledky této návštěvy byly  pro mne určitým zklamáním.

Protože se cítím patriotem Hrabové kde žiji od r. 1950, přemýšlel jsem o způsobu, jak některé věci napravit. Stanovil jsem si následující tři oblasti, které jsem považoval v dané chvíli za nejdůležitější.

- zlepšení informovanosti občanů Hrabové o místních záležitostech

- odstranění příčin, které  blokují „zpětnou vazbu“ mezi radnicí a občany

- zlepšení vzhledu obce

 Možná, že v budoucnu přibude ještě problematika zlepšení transparentnosti místních rozpočtů.

 Protože chápu principy zastupitelské demokracie, zaměřil jsem svou pozornost na činnost místních politických stran, a to především na jejich volební programy. V následujících volbách bych uvítal, kdyby se do nich promítly i výše uvedené tři oblasti. Pak by byla možnost během let 2015 – 2018 se pokusit o jejich realizaci Uvedené  tři oblasti problémů bych konkretizoval do volebních programů takto:

 Oblast první – zlepšení informovanosti občanů:

1. Měsíční vydávání Hrabovských listů s rozšířeným počtem stránek. 

    /Když to jde např. ve Staré Bělé, proč by to nešlo v Hrabové/ .

2. Uvedení do činnosti internetových novin jako přílohu Hrabovských listů.

   /Viz článek v Hrabovských novinách z 12.7./

3.  Uvedení do činnosti videogalerii.

    /Když to jde v Hošťákovicích a v Nové Bělé, proč by to nešlo v Hrabové/.

 Oblast druhá – zlepšení „zpětné vazby“ mezi radnicí a občany.

1. Zavedení rubriky „Dopisy čtenářů“ v Hrabovských listech

2. V plném rozsahu realizovat v Hrabové zákon č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím a seznámit s ním občany.

 Oblast třetí – Zlepšení vzhledu obce.

1. Důsledně využívat stavební zákon k odstranění  vad u některých staveb, které zhoršují vzhled obce, zvláště kolem Paskovské ulice.

2. Navázat kontakt s majiteli staveb, které nejsou v nejlepší kondici a nabídnout pomoc při řešení problémů.

3. Realizovat soutěž „ O nejhezčí dům a zahradu“

4. Realizovat soutěž  „O nejhezčí ulici“

5. Zaměřit se na odlehlejší oblasti Hrabové / Pilíky, ulice „U řeky“/ a zvýšit estetický vzhled těchto míst.

 Nemá smysl  dávat do volebních programů cíle, které nejsou v možnostech místní samosprávy, jako Prodloužení Mostní, odstranění zpoplatnění Místecké apod. Je to populizmus, který nic nepřinese. Lobování za tyto požadavky lze provádět i jinými způsoby.

 Má smysl / a voliči to ocení/ slíbit to, co je v našich možnostech a co přinese konkrétní prospěch občanům, a to nejenom v materiální sféře.

 Pro uskutečnění mého projektu je nezbytné  získat podporu občanů a hlavně představitelů místních politických stran. A to je důvod založení Hrabovských novin, které umožňují ovlivňovat veřejné mínění potřebným směrem. Abych posílil svou pozici, začal jsem využívat pro své cíle i internetové noviny OSTRAVA BLOG v jeho sekci „Diskuse na téma městské obvody Hrabová, Stará a Nová Bělá, Polanka, Proskovice“ a celostátní noviny „Deník veřejné správy“.

Chápu, že pravděpodobnost úspěchu v mém počínání není příliš velká. Přesto se o to chci pokusit. Pokládám to za svou povinnost.

 25. 3. 2014         V.S.

 
© vladimirslavik.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma