I když nikdy nežil v Hrabové, má na místním hřbitově svůj hrob. Zastavil se u něho i Václav Havel při návštěvě Ostravy v lednu 1990.
Dne 25. května 2019 by se dožil Jaromír Šavrda 86 let. Ale nedožil, zemřel v roce 1988 ve věku pouhých 54 let.
Byl významným ostravským novinářem, spisovatelem a signatářem Charty 77. Pietní vzpomínky jeho nedožitých 85. narozenin v loňském roce se zúčastnili na místním hřbitově jeho přátelé a rodinní příslušníci. Letos vzpomenu na Jaromíra Šavrdu alespoň tímto článkem.
Narodil se 25. května 1933 v Zábřehu nad Odrou a vystudoval na filosofické fakultě Univerzity Karlovy obor české literatury. Po ukončení studií vystřídal několik zaměstnání, byl několik let i středoškolským učitelem. V pohnutém roce 1968 pracoval jako redaktor ostravského deníku Nová Svoboda. Redaktoři těchto novin podporovali tehdejší úsilí o obrodu a protestovali proti zásahu vojsk Varšavské smlouvy.
Za svůj nesouhlas s okupací a odpor proti normalizačnímu režimu byl pak pod dohledem Státní bezpečnosti. Přesto navázal spolupráci s vydavateli samizdatové literatury (edice Petlice, Libri Prohibiti). Vyšly zde mimo jiné velmi populární Černí baroni, Souostroví Gulag a další tehdy zakázané publikace.
Jaromír Šavrda byl zatčen a v roce 1978 uvězněn. Bylo mu kladeno za vinu, že se podílel na opisování a šíření zakázaných knih a na rozvracení republiky. Na svobodu byl propuštěn v roce 1981.
Po svém propuštění podepsal Jaromír Šavrda Chartu 77 a nadále pokračoval ve své disidentské činnosti. V roce 1982 byl znovu zadržen a uvězněn přesto, že byl již vážně nemocen. I po návratu z druhého věznění nadále opisoval a rozšiřoval jak své vlastní knihy tak texty ostatních autorů. Jeho byt v Ostravě- Zábřehu se stal centrem nezávislé kultury. Zemřel náhle na infarkt 2. května 1988.
Velikou oporou v jeho disidentské činnosti mu byla jeho druhá žena Doroles Šavrdová. Pocházela z Brna, vydatně pomáhala svému muži při vydávání samizdatové literatury a rovněž podepsala Chartu 77. I po smrti svého manžela pokračovala v disidentské činnosti. Zemřela v roce 2012.
Co má Jaromír Šavrda společného s Hrabovou? Je tady jedna poměrně neznámá skutečnost. V letech 1971 – 1975 pracoval jako skladník v Geologickém průzkumu v Hrabové. Možná, že ještě i dnes žijí bývalí zaměstnanci Geologického průzkumu, kteří by mohli podat svědectví o této výjimečné osobnosti.
Rozsáhlá byla jeho literární tvorba. Byly to romány, fantastické povídky, básně, dedektivky. Velmi působivé jsou jeho vzpomínky z vězení . ( Přechodné adresy, Vězeň č. 1260). Napsal celkem devět zajímavých knih. Ale kdo dnes čte knihy? Vždyť existuje internet.
Všechny jeho knihy si lze vypůjčit v ústřední městské knihovně v Ostravě, některé i v Hrabůvce. Buhužel, žádná z nich není v knižním fondu místní knihovny.
Jaromír Šavrda byl dvakrát ženat, v prvním manženství se narodil syn Jiří, v druhém syn Vítězslav.
Proč je místem posledního odpočinku Jaromíra Šavrdy hřbitov v Hrabové, to přesně nevím. Pravděpodobně proto, že Hrabůvka nemá vlastní hřbitov a pozůstalí se rozhodli pro Hrabovou. Jeho rodina žila mnoho let nedaleko, a to na Výškovické 87. Je to poslední dům na Čujkovově ulici (pravá strana) před světelnou křižovatkou s Výškovickou.
Zájemce o bližší informace o Jaromíru Šavrdovi odkaźuji na své dřívější články v Hrabovských novinách, a to z roku 2016 a 2017. Profesně se zabývá osobností Jaromíra Šavrdy historik Jakub Adámek a ředitelka ostravského archivu Hana Šustková.
2. 6. 2019 V.S.