Navigace: Vladimír Slavík > Betlémská hvězda

Betlémská hvězda

 

 Historici se domnívají, že první „betlémy“ s jezulátkem v jesličkách, Josefem, Marií, oslíkem, pastýři a třemi mudrci vznikly  ve 12. století.  Nedílnou součástí betlémů je „Betlémská hvězda.“ .

Jakou má  souvislost tento nebeský úkaz s narozením Krista?  První zmínka o tom je v evangeliu sv. Matouše.  Bylo sepsáno v rozmezí  let 40 – 130 n. l.  Je  tam popsán příběh mudrců z východu, kteří se dozvěděli o narození  nového židovského krále  a spěchali se mu poklonit.  K cíli je vedla zářící hvězda.  

 Astronomové tvrdí, že  v uvedené době byly na obloze  pozorovatelné dva neobvyklé jevy,  a sice konjukce Jupitera a Saturna a zákryt Jupitera s Měsícem. Konjukce nastala  v roce 7 před n. l.  a trvala téměř celý rok. Neobvykle dlouhá délka trvání se vysvětluje tím, že hvězdy na svých nebeských dráhách „kličkují“.  Prokazatelný je  i zákryt Jupitera s měsícem, který nastal  17. dubna  roku 6 před n. l.

Tyto  úkazy byly středověkými   astrology dávány  do souvislosti s očekávaným  zrozením  židovského krále v Judei.  Jupiter byl jimi pokládán za  planetou královskou, Saturn  za planetou židovskou a souhvězdí  Ryb, ve kterém  se tyto nebeské útvary nachází, symbolizovalo oblast dnešní Palestiny. Tomuto výkladu byly nápomocné i hebrejské názvy těchto planet: Jupiter  =  spravedlivý (král), Saturn = hvězda Židů,  Měsic v nově = zrozený.

Poprvé byla Betlémská hvězda zobrazena na fresce Klanění  italským malířem Giotto di Bondone v roce 1304. Inspirován byl  Halleyovou kometou v září 1301.

Betlémská hvězda  má i  výklad teologický.  Betlémské světlo je součásti  zázraku, dokazující zrození Božího syna. Toto světlo  mělo poutníky z širokého okolí se poklonit  právě  narozenému Spasiteli.

24. 12. 2021      V.S.

 

 
© vladimirslavik.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma