Navigace: Vladimír Slavík > Boj proti jmelí bílému

Boj proti jmelí bílému

 

Na  webových stránkách města Ostravy byl 24. února 2023 zveřejněn následující článek:

 Ostrava zajistí ošetření stovek stromů napadených jmelím bílým.  

„V průběhu 1. etapy, která byla započata v říjnu loňského roku, dojde ke kompletnímu ošetření téměř 350 stromů v městských obvodech Hrabová a Ostrava-Jih, přičemž aktuálně zbývá ošetřit zhruba 80 stromů. Současně probíhají přípravy zahájení druhé etapy projektu, při kterém dojde k ošetření asi 400 stromů se jmelím v ostatních městských obvodech. Náklady na realizaci první etapy projektu  byly vyčísleny na 1,7 mil. Kč bez DPH.“

Článek  pokračuje informacemi  o postupech  při odstraňování jmelí  ( zdravotní řez, chemické postřiky) a konstatováním, že jmelí se v posledních letech rychle rozšiřuje a výrazně oslabuje některé druhy dřevin.

Dále se v článku uvádí: „Ošetřování a kácení napadených stromů  spadá do činnosti správců zeleně jednotlivých městských obvodů, kterým v boji proti těmto poloparazitujícím keříkům pomáhá též město Ostrava prostřednictvím projektu „Opatření na omezení nadměrného šíření jmelí bílého v Ostravě.“ Práce pro město vykonává městská společnost Ostravské městské lesy, které spolupracují s certifikovanými arboristy.“

 Snažil jsem se  dozvědět o  jmelí bílém více podrobnosti.  Od nepaměti se mu přisuzovaly magické účinky. Pohanští Slované jím odháněli různé nemoci, uřknutí a zlé bytosti, které škodily lidem.  Odjakživa se používá jako léčivka. Podle tradiční lidové medicíny snižuje krevní tlak, působí močopudně, tlumí bolesti hlavy, pomáhá při závratích, zastavuje krvácení. Sbírají se mladé listy, které se pak suší a drtí na jemný prášek. Ten se pak používá ve formě mastí nebo tinktur. Dnes je jmelí po různých úpravách  v mnohých domácnostech především symbolem Vánoc.  

Existuje i názor, že jmelí bílé hostitelské stromy nijak významně nepoškozuje, naopak jim dodává látky, které je chrání před některými živočišnými a rostlinnými škůdci. Poškozuje ale strukturu napadeného dřeva, které již nelze použít k dalšímu zpracování.

Známý dendrolog Miroslav Frank se domnívá, že na rozšíření jmelí  bílého  má vliv úbytek keřů a ovocných stromů. Ptáci tak ztrácí svou přirozenou potravu, kterou byly některé druhy ovoce a zejména plody šípkových a dalších bobulovitých keřů (angrešt, rybíz).  Zůstaly jim pouze plody jmelí bílého. Ve svém trusu pak roznáší semena jmelí na další stromy.

28. 2. 2023      V.S.

 
© vladimirslavik.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma