Nestačím se divit, kolik máme v ČR chytrých lidí. Nemyslím tím politiky, ale špičkové novináře, komentátory, politology a i příslušníky jiných profesí. Mezi nimi je i filosof a ekonom Tomáš Sedláček, ročník 1977. Napsal několik pozoruhodných publikací, nejvýznamnější v roce 2009 s názvem Ekonomie dobra a zla. Poslední, třetí vydání této knihy vyšlo v roce 2017.
V této publikaci je popsán proces vývoje lidstva od sumerského krále Gilgameše do dnešních dnů z pohledu „filosofujícího“ ekonoma. Autor dospěl k závěru, že funkce národních států při postupující globalizaci ztrácí své opodstatnění a tyto dříve nebo později zaniknou.
Základním organizačním článkem lidské pospolitosti budou však nadále obce a města.
Velice s tímto názorem souhlasím. Je proto nezbytné se zabývat problematikou jejich dokonalého fungování.
Odjakživa se v řízení úspěšných obcí uplatňovaly principy demokracie. A to od starověkých Athén do dnešních dnů. Zdá se, že nic lepšího lidé nevymyslí.
Vyřešit je třeba to základní. Jak zajistit, aby do vedení obcí byli zvoleni ti nejpovolanější?
Jsou zde dva názory:
Ten první je postaven na idealistickém základě. Předpokládá, že se o posty zastupitelů budou ucházet občané, kteří jsou subjektivně přesvědčeni o své výjimečnosti a pokládají tuto službu za svou občanskou povinnost. Případné finanční odměny pro ně nejsou podstatné. U těchto občanů (pokud budou zvoleni) je určité riziko v tom, že přecenili své síly a schopnosti a budou brzdou v rozvoji obce. Protože, jak říká i lidová moudrost, " cesta do pekel je dlážděna dobrými úmysly".
Druhý názor je postaven na realistickém základě odbornosti a spojuje tuto veřejnou službu s odpovídající finanční odměnou. I u nich je silným motivem potřeba sloužit veřejnosti. Navíc nabízí sou odbornost, ale za přiměřenou odměnu.
Vyřešení tohoto problému je velmi důležité. Je to složitý a také časově náročný úkol. Je asi nutno v praxi ověřit obě uvedené možnosti.
Nutnost finančního ocenění zastupitelů si uvědomuje i stát. Proto se postupně navyšují odměny uvolněných i neuvolněných zastupitelů.
Zde mají i dnes veliký prostor jednotlivá zastupitelstva, aby zvážila, čemu dají přednost. V pozici imaginárního místního zastupitele bych určitě prosazoval maximálně možné odměny nejen těm morálně, ale také odborně zdatným zastupitelům. Tím by vznikl předpoklad pro realizaci této alternativy u příštích voleb.
I když do dalších voleb jsou ještě 3 roky, bylo by vhodné se nad těmito problém zamýšlet již nyní. A také o nich diskutovat. Diskusních platforem máme pro tyto účely v Hrabové několik. Problém je v počtech občanů, kteří se o tyto záležitosti zajímají. Prozatím, bohužel, je jich velice málo. Ale je mnoho těch, kteří vehementně kritizují "neschopnost" vedení obce.
1.12.2019 V.S.