V „ Závazném stanovisku“ MŽP ze 17.5.2018 je stanoven další postup, který má zajistit zachování vodních nádrží Pilík 4,5. Za nejdůležitější považuji závazek OKD (viz str. 12 „Závazného stanoviska“), který garantuje „dostatečný přítok do rybničního systému nádrží Pilík 4,5 “.
Pokud mají představitelé Hrabové skutečný zájem o zachování Pilíků, měli by jednat především s OKD. A to čím dříve, tím lépe.
Nebylo by na škodu zainteresovat do těchto jednání i příslušné odborné orgány Magistrátu města Ostravy. Konkrétně pracovníky oddělení územní koncepce, odboru ochrany životního prostředí a odboru dopravy.
S podivem konstatuji, že tyto odborné útvary SMO se na tomto procesu EIA vůbec nepodílely. Stejně tak jako představitelé Českého rybářského svazu. Taktéž se nevyjádřilo Povodí Odry k možnostem napojení Lesního potoka na Pilíky.
Takže, pokud má současné vedení Hrabové skutečný zájem na dalších osudech Pilíků, mělo by vyvinout iniciativu i po ukončení procesu EIA .
Pokud jde o jednání s OKD, mohly by se vyřešit základní problémy Pilíků. Ty vidím v zajištění dostatečného přítoku kvalitní vody, v zajištění přístupové dopravní komunikace a také ve stavebních úpravách sedimentačního kanálu.
Prospěšná by byla i jednání s příslušnými odbornými útvary magistrátu města Ostravy. Možná, že bychom zde nalezli porozumnění a pomoc při prosazování našich požadavků.
Mimo jiné i ujištění, že se nebude měnit současný územní plán, který v oblasti Pilíků preferuje buď vodní plochu nebo lesní porost. V žádném případě průmyslové nebo jiné využití, jak se obávají někteří zastupitelé našeho městského obvodu.
Za největší problém Pilíků považuji malý zájem zastupitelů i veřejnosti o tuto oblast Hrabové. Z různých náznaků a postojů jak zastupitelů tak občanů zjišťuji, že informace o této oblasti jsou velmi omezené. Umím si představit výtky budoucích generací na málo zodpovědné jednání generace nynější, ale co s tím naděláme.
25. 5. 2018 V.S.