V již zmiňované studii od Ing. Martina Šmolky z listopadu 2016 není žádná zmínka o stavu zdejší krajiny před zahájením výstavby odkalovacích nádrží cca v r. 1966 a o možnostech její obnovy.
Logicky vzato, po ukončení průmyslových aktivit v tomto území by se očekávalo, že bude snaha obnovit původní stav krajiny. Asi by nikdo nepožadoval návrat k orné půdě, ale nebyl by špatný les. Ne lecjaký, ale odborně založený a odborně udržovaný. Možná za 50-60 let by nám za tento počin děkovali budoucí občané Hrabové a velmi by si cenili toho, že mají nedaleko od svých RD příjemné prostředí pro procházky a pro jiné aktivity.
Les má také tu výhodu, že zde jsou mimo stromů i lesní plody a je domovem různých lesních zvířat. Na své by si přišli i myslivci, kteří na rozdíl od sportovních rybářů, mají v Hrabové svou tradici. Nemluvě o blahodárném vlivu lesa na vodní režim půdy a na kvalitu ovzduší.
Je také zvláštní, že ve snaze o zachování původních hodnot zdejší krajiny není v souvisejících dokumentech žádná zmínka o historické hrázi, vybudované ve středověku na březích tehdejších rybníků. Kupodivu, tato hráz dodnes existuje. Její východní část je zarostlá náletovou zelení, střední část sousedí s nádržemi č. 4,5 a západní část je dokonce ve správě MOB Hrabová. Bohužel velmi špatně udržovaná.
V souvislosti s obnovou původní krajiny se musím zmínit o tzv. kanále průsakových vod. Byl vybudován OKD asi v r. 1974 v prostoru na severní straně tehdejších nádrží č. 1-3. Je dlouhý 300m, široký 5 a hluboký 4 m. Stěny jsou vyloženy betonovými panely. Vodou je tento kanál napájen pomocí příkopu, který vede až z prostoru nádrže NP1. Na západním konci kanálu je čerpací stanice, která přečerpává průsakovou ( a velmi špinavou) vodu do nádrže č. 4. V těsném sousedství uvedeného kanálu je komunikace, kterou používají návštěvníci Pilíků. Především to jsou sportovní rybáři. Ne občané Hrabové, ale občané z širokého okolí. Přichází jednak pěšky, ale také v autech. Druhou skupinou uživatelů této polní cesty jsou jezdci na koních. Převážně jde o děvčata ve věku 16-18 let, která mají své „miláčky“ ustájeny v nedalekých jezdeckých klubech. Třetí skupinou jsou ojedinělí turisté z městských částí Ostravy.
Pokud jde o uvedenou neudržovanou komunikaci, původně sloužila při stavbě tohoto kanálu, ale pak již zůstala. Nemá potřebné základy a tak při deštích je plna kaluží a téměř neschůdná a v těsné blízkosti je hluboký kanál. Doposud jen pouhou náhodou se zde nestalo žádné neštěstí. Jde o následující situaci: Potká se zde jezdec (častěji jezdkyně) na koni a osobní auto. Nepříliš důvtipný řidič nezastaví, ale třeba dokonce zatroubí. Kůň se splaší a neštěstí je hotovo, kůň i jezdkyně skončí na dně kanálu. Následně se bude zjišťovat, proč kanál neměl bezpečné zábradlí.
Obrazně bych označil uvedený kanál a sousední neudržovanou cestu za „vřed na těle Hrabové“. Kdybych měl tu pravomoc, prosadil bych zasypání tohoto kanálu a obnovu původní krajiny, tj. přeměnu tohoto terénu na travnatou louku.
Ještě jedna zajímavost. V katastru nemovitostí je jako vlastník pozemků, na kterém je kanál a sousední komunikace, uvedena Dalila Zdráhalová z Proskovic. Ne OKD. Proběhlo u těchto staveb v minulosti stavební řízení a kolaudace? Nejedná se náhodou o „černou stavbu“?
Ještě několik slov k možnosti obnovy původní komunikace po hrázi dřívějších rybníků. Ubezpečuji všechny mé čtenáře, že jde o zcela reálnou možnost. Tato komunikace by sloužila pouze pro pěší a pro cyklisty, vjezd aut by byl zakázán. Uživatelé by měli možnost navštívit blízký les, (lesopark) vzniklý na ploše bývalých vodních nádrží, nasbírat lesní plody, poslouchat zpěv ptactva a možná i spatřit laň nebo alespoň zajíce. V každém případě se nadýchat čerstvého vzduchu, provoněného pryskyřicí. A v příhodnou dobu nasbírat lipový květ, plody šípkových růží a lístky medvědího česneku. Nemluvě o houbách.
V případě, že budou preferovány vodní nádrže, zavítají zde pouze ojediněle rybáři, kteří nemají možnost provozovat svého koníčka v atraktivnějších revírech. Občan Hrabové se mezi nimi vyskytne jen výjimečně.
Z uvedených důvodů preferuji zrušení nádrží č 4,5 včetně tzv. průsakového kanálu, rekultivaci této oblasti a výsadbu lesa. Ale mé přání není rozhodující. Hlavní slovo bude mít zastupitelstvo a další orgány a instituce.
14. 7. 2017 V.S.