Pro doplnění informací o fungování čističky odpadních vod (ČOV) zvané Pilíky zveřejním popis tohoto zařízení, které vypracoval v r. 2012 vodohospodář dolu Paskov pan Loder. Získal jsem ho prostřednictvím paní ing. Jany Faicové, se kterou jsme tehdy diskutovali o problematice Pilíků.
Odkaliště Nový Pilík 1 (dále NP1), Pilík 4 a 5 jsou součástí úpravárenského komplexu Dolu Paskov, přičemž odkaliště NP1 slouží jako I. čistírenský stupeň, Pilík 4 je II. čistírenský stupeň a Pilík 5 je posledním dočišťovacím stupněm soustavy.
Provoz nádrže NP1 spočívá v sedimentaci, ukládání flotačních hlušin do ohrazeného prostoru. Přebytečná voda, která slouží jako dopravní medium, je odváděna scezovacím objektem do soustavy dočisťovacích nádrží Pilík.
Čistící nádrž Pilík 4 je umístěna mezi nádržemi Pilík 3 a Pilík 5. Je rozdělena přepadovým objektem opatřeným ocelovou lávkou na dvě nestejně veliké části. Do menší části nádrže jsou přiváděny splaškové vody z čerpací stanice splaškových vod Dolu Paskov. Do druhé větší části Pilíku 4 jsou přečerpávány čerpací stanici Nový Pilík, umístěnou pod severní hrázi nádrže Pilík 3, průsakové vody a vody dešťové ze spádového území nádrží i širšího okolí. Nádrž Pilík 4 je spojena s nádrží Pilík 5 přepadovým objektem, umístěným v západní dělící hrázi. Přepadový objekt je opatřen ocelovou lávkou.
Nádrž Pilík 5 tvoří poslední dočisťovací stupeň nádrží NP1 a Pilík 4. Odtok z nádrže se děle bezpečnostním přepadem, jehož odpadní potrubí je zaústěno do potoka Ščučí. Tento přepad není stálý, je funkční pouze v době, kdy hladina vody v nádrži dosáhne kóty bezpečnostního přepadu, tedy v období zvýšeného přítoku dešťových vod z povodí, průsakových vod ze soustavy rybníků a odkališť nebo v období tání a intenzivních dešťových srážek. Při normálním provozu se voda, akumulovaná v Pilíku 5, přečerpává čerpací stanici vratné vody zpět do provozu úpravny uhlí jako voda II. jakosti. Za tímto účelem je v západní části hráze umístěn požerák (odtokový objekt), který zaručuje stálý přítok vody na čerpací stanici vratné vod y umístěné v přímé blízkosti nádrže Pilík 5. Recipientem ČOV (odkaliště NP1, Pilíky 4,5) je potok Ščučí, který ústí do Ostravice v ř. km. 10,00.
Čerpací stanice „Nový Pilík“ je umístěna pod vzdušným svahem severní hráze Pilíku 3, je opatřena na přítoku jímkou, ve které se soustřeďují průsakové vody z odvodňovacích příkopů nádrží Pilík 1,2,3, NP1. Do jímky jsou rovněž zaútěny povrchové (průsakové a dešťové vody) z prostoru odvalu „B“. Výtlačným potrubím 2x DN 150 se průsaková voda přečerpává do nádrže Pilík 4.
Pro ty, kteří uvedenou problematiku budou studovat detailně, ještě uvedu další technické údaje, které jsou ve studii Ing. Martina Šmolky.
Přítok vody do Pilíků v době provozu uhelného prádla v m/3 za rok:
- Z čerpací stanice Pilík 3 – 213 tis. m/3, odpadní vody do nádrže Pilík 4 – 19 tis. m/3, celkem přítok do Pilíků 232 tis. m/3 vody.
Přítok vody do Pilíků po zastavení provozu uhelného prádla v m/3 za rok:
- Z čerpací stanice Pilík 3 – 11 tis.m/3, odpadní vody do nádrže Pilík 4 – 19 tis. m/3, celkem přítok do Pilíků 30 tis.m/3 vody.
Další údaje: Mimo vody z Pilíků je úpravna uhlí v době provozu zásobována vodou z Olešné v množství 560 tis. m/3, do Ščučí je vypouštěno 46 tis. m/3, ztráty průsakem a odparem v dopravních cestách a v nádržích nejsou známy.
Poznámka na závěr: možnost napojení nádrží Pilík 4,5 na Lesní (Oprechtický, Mitrovický) potok je závislá na současné výškové poloze Pilíků a tohoto potoka. „Do kopce“ voda neteče. Zde mohu doporučit, aby řešitelé našeho problému si zjistili původní trasu napájecího potoka Pilíků z konce 19. století a posoudili reálnost jeho obnovy.
16. 7. 2017 V.S.