Navigace: Vladimír Slavík > Co se děje v Ostravě

Co se děje v Ostravě

 

Ať se nám to líbí nebo nelíbí, jsme  městskou částí statutárního města Ostravy.    

Z těchto a i z jiných důvodů je prospěšné sledovat (alespoň okrajově), co je děje v naší obci, kterou je Ostrava. Můžeme tak mimo jiné sledovat a   porovnávat i aktivity  v sousedních obvodech, a ty  pro občany prospěšné  zavádět i u nás. 

Mnoho informací  je na webových stránkách města a v časopise „Ostravská radnice“.

Pokud jde o webové stránky Ostravy, jsou tam rubriky, které  pravděpodobně běžného  občana z Hrabové příliš neupoutají. 

Možná  rubrika „Čestní občané města Ostravy“, kde je uvedeno jméno Otakara Lyčky (dědeček našeho zastupitele Libora Lyčky), který byl oceněn v r. 1993  za své zásadní postoje v době komunistické totality. Druhým vyznamenaným  občanem Hrabové byl  disident Jaromír Šavrda.

 V kapitole „Ostravští rodáci“ jsou uvedana jména osmdesáti významných osobností. Z Hrabové je pouze jeden, a to Vilém Závada.

Aktuální informace jsou každý měsíc k dispozici na stránkách časopisu „Ostravská radnice“.

Z lednového čísla uvedu některé, které mě zaujaly, a možná zaujmou i čtenáře Hrabovských novin. U některých přidám svůj komentář.

Městské záležitosti nyní má na starosti koalice ANO 2011, Ostravak, KDU-ČSL a ODS.

Radu města tvoří primátor Tomáš Macura (ANO), náměstci Michal Mariánek, Břetislav Riger, Iveta Vozňáková (všichni Ostravak), Radim Babinec, Kateřina Šebestová (oba ANO), Zbyněk Pražák  (KDU-ČSL), Martin Štěpánek (ODS), dále radní Libor Folwarczny (ANO) a Lukáš Semerák (Ostravak).

Zastupitelstvo na prosincovém zasedání mimo jiné rozhodlo o posílení rozpočtů městských obvodů. Snad se dostalo i na Hrabovou.

Od 1. ledna se rozšiřuje bezplatná přeprava v MHD. Senioři od 65 let jezdí zdarma. Doposud byla hranice 70 let.  Ti mladší si ale musí zakoupit  kartu ODIS na 130 Kč.

SENIOR doprava. V městském  obvodě  Moravská Ostrava – Přívoz  mohou si  občané starší 70 let a invalidé  objednat pro cestu do zdravotnických zařízení, na úřady a do  dalších institucí  dopravu za velmi přijatelnou cenu. Snad by bylo vhodné tyto služby řešit v rámci celého města.

SENIOR taxi. Tuto službu pro starší a invalidní občany zavedla Slezská Ostrava, lze ji využít 8x měsíčně, cena jedné jízdy je 25 Kč, a to bez ohledu na její délku. Opět poznamenávám, že by bylo vhodné rozšířit i  tuto novinku na všechny městské obvody.

Informace o kotlíkových dotacích byla zveřejněna i  na webových stránkách Hrabové. Na rozdíl od ostatních městských obvodů nebude o tyto dotace v Hrabové asi  příliš zájem. Většina občanů vesnické část Hrabové  vytápí své příbytky ekologickým způsobem, a to i zásluhou a předvidavostí zastupitelů po r. 1994 pod vedením tehdejšího starosty pana Bohumila Rundta.

Pro některé občany  bude zajímavá informace  o nové cenové mapě stavebních pozemků  v jednotlivých městských obvodech. Podrobnější komentář  by možná občané uvítali na stránkách Hrabovských listů.

V nové rubrice ostravských novin „Vy se ptáte, radnice odpovídá“ probíhá diskuse (mimo jiné) i  na téma „V Ostravě chybí veřejné záchodky“.

Pamětníky, dřívější  návštěvníky ostravských divadel, zaujme informace o tom, že v divadle A. Dvořáka byla odhalena busta významné osobnosti ostravské kultury baletního mistra  Emericha Gabzdyla (1908 – 1993).

Poplatek za psy se mění ve Staré Bělé (150 Kč za jednoho  a 500 Kč za další) a ve Svinově  ( 200 Kč za jednoho  a 300 Kč za další). V Ostravě je cca 25 tisíc registrovaných psů a na poplatcích se ročně vybere cca 10 mil. Kč.

Tolik několi informací o tom, co se děje v našem městě.

1. 2. 2016.  V.S.

 

   

 
© vladimirslavik.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma