Navigace: Vladimír Slavík > Další podrobnosti o vraždě strážmistra Janhuby

Další podrobnosti o vraždě strážmistra Janhuby

 

Kompletní Informaci  o tomto mordu přinesly Hrabovské listy nedávno, v červenci letošního roku. Autorem článku byl Milan Slíva jr.

Náhodou jsem narazil při čtení Moravskoslezského deníku.cz v rubrice Historie Ostravy a okolí  na další podrobnosti této události, a to od autora Boleslava Navrátila. Článek vyšel 26. 3. 2016 pod názvem Vražda strážmistra, která rozbouřila Moravu a Slezsko. Některé z nich uvedu.

„K události došlo v místech hlavní silnice (dnes Místecká), když strážmistr Janhuba zaškoloval nového četníka Pokorného a  požádal neznámého muže, aby prokázal svou totožnost. Ten ale místo dokladů vytáhl pod kabátem schovanou karabinu a střelil strážmistra do nohy a hned poté do prsou. Druhá rána byla smrtelná. Vzal strážmistrovi pušku a zmizel ve tmě. Pokorný zburcoval četnické hlídky, ale vrah nebyl k nalezení. Vražda vyvolala obrovské pobouření. Janhubova pohřbu v kostele sv. Kateřiny v Hrabové se zúčastnilo několik tisíc osob.

Velkou záhadou bylo, proč mladý četník Pokorný svého nadřízeného nebránil, na vraha nevystřelil a nepronásledoval ho. V protokolu bylo uvedeno, že tento nováček byl povahy příliš laskavé. Dovedl však vraha popsat.

 K polapení vraha byli přizváni na pomoc policisté z Moravské Ostravy, Opavy, Frýdku a z Nového Jičína. Zapůjčeni byli i městší stážníci, honu na pytláka se zúčastnili i hajní, lesní dělníci, polní a rybniční hlídači. Do čela pátracích skupin četníků byl postaven mladý a schopný adjunkt z okresného soudu z Nového Jičína, který se logicky domníval, že vrah bude mít trvalý domov nablízku, což se ukázalo jako správné. V jednom z osamělých domků bydlel Josef Břeněk, který odpovídal popisu a byl znám jako pytlák. Když četníci obkličovali dům, zřejmě si jich všiml a včas uprchl. Noviny psaly, že se v chvatu vydal do Pruska.

Podezřelý Břeněk měl 18 let a již několikrát byl trestán pro různé přestupky. Neuprchl však do Pruska, roznesla se zpráva, že se schovává u Odry. Došlo k velkému rozruchu a dostavil se i hlídkující četník. Když zjistil, že se skutečně ve vrbičkách skrývá podezřelá osoba, okamžitě se za ním vydal s voláním, aby se vzdal. Břeněk se dal na útěk k Odře, skočil do vody a přeplaval řeku na druhý břeh. Četník se vrhl do vody také, ale zdržel ho proud. Pak vylezl na vyvýšené místo a 3 krát po prchajícím vystřelil. Pak usoudil, že vrah je již příliš daleko a vrátil se na strážnici, aby se usušil.

 Poté se roznesla fáma, že Břeněk někoho přepadl a obral o peníze, aby se dostal do Ameriky. Soudní úředníci o tom pochybovali, přesto ale poslali žádost do přístavu Brémy, aby v případě, že vrah bude chtít nasednout na loď, byl zadržen a vydán policejním orgánům. Vrah nebyl nikdy dopaden.“

V článku Milana Slívy jr. v letošních Hrabovských listech je tento příběh doveden do konce. Vrah byl dopaden a souzen. Mezi texty B. Navrátila a M. Slívy  je však několik nesrovnalosti. Vražedná zbraň nebyl revolver, ale pytlácká puška. Jméno vraha nebylo Břenek, ale Břeněk. Strážmistr nebyl zavražděn v blízkosti cesty, vedoucí po hrázi rybníka Šídlovec (tedy dnešní Paskovské), ale v místech hlavní silnice (dnes Místecká). Epizoda o pokusu útěku vraha přes vodní tok Odry v článku p. Slívy chybí.  

Uvedené rozpory mě vedly k zaslání dotazu Boleslavu Navrátilovi, odkud čerpal své informace. Odpověděl takto:

„Podklady pro svůj článek jsem čerpal z policejního archivu v Opavě a z dobového tisku. Právě v novinách je toho o strážmistrově vraždě hodně. Ale kdo inicioval výstavbu pomníku nevím, avšak tamní úřad městského obvodu by Vás mohl nasměrovat na místního kronikáře, který to zcela určitě ví. Přeji hodně štěstí v pátrání“.

Proč vlastně píši tento článek? Na tomto příkladě je  vidět, jak se někdy  deformují dějiny. Nejen ty místní (náš případ), ale asi i ty významnější. Doufám, že pouze v okrajových maličkostech a ne v podstatě událostí. To, co se momentálně píše v tisku a v dalších  sdělovacích, informačních a komunikačních prostředcích nemusí vždy odpovídat skutečnosti.

29. 11. 2016    V.S. 

 
© vladimirslavik.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma