Navigace: Vladimír Slavík > Deník N: 11. - 16. listopad 2021

Deník N: 11. - 16. listopad 2021

 Z tohoto týdne jsem vybral  z Deníku N  následující články:

 Čtvrtek 11. listopadu: Iva Bezděková –  Černý scénář: Horší vývoj než v březnu.   Útočí na nás agresivnější  varianta Covidu a počet očkovaných je stále nízký, a to zejména  u seniorů. Ve srovnání s loňským rokem jsme na tom poněkud lépe v počtu naočkovaných,  hůře v rozsahu plošného  testování. To je nutno okamžitě zavést jak ve školách tak na pracovištích.

Čtvrtek 11. listopadu: Lukáš Prchal a Barbora Janáková –Nová koalice vydá Babiše ke stíhání.  Stane se tak asi velmi brzy. Andrej Babiš opakovaně tvrdí, že není ve střetu zájmu, svůj majetek předal   do  svěřeneckých  fondů.  Také dotace pro „Čapí hnízdo“ byla poskytnuta v souladu s platnými zákony.   Předseda  poslaneckého klubu  ODS Zbyněk Stanjura v této souvislosti prohlásil, že je to ostuda orgánů činných v trestním řízení.

Pátek 12. listopadu: Jakub Zelenka – Jak chce stát přivést  lidi k očkování.  Dokončené očkování nemá ani 60 % obyvatel. Připravuje se kampaň,  podobné té proti kouření. Budou zveřejňovány drastické fotografie pacientů s Covidem.  Podrobně bude vysvětlován význam třetí dávky.

Pondělí 15. listopadu: Lenka Procházková – Reportáž z polsko-běloruské hranice.   Z Běloruska se snaží proniknout  do Polska několik tisíc migrantů.  Brání jim v tom 12 000 polských vojáků, kteří je   vytlačují  nazpět do Běloruska.  Migranti pochází  především z kurdské části  Iráku  a také z Afganistánu.  Do Běloruska se dostali většinou  letecky na turistické pasy. Pokud cse dostanou na polskou stranu, čeká je pobyt v migračních střediscích.  Jen některým bude uznáno právo na pobyt v Polsku nebo v jiném státě EU.

Pondělí 15. listopadu: Jan Tvrdoň – Babiš na hrad?  Začíná se diskutovat o kandidatuře Andreje Babiše na funkci prezidenta. Podle názoru odborníků není bez šancí. Má stále velikou podporu v hnutí ANO, disponuje neomezenými finančními prostředky i částí mediálního trhu. Mnohým ale  bude vadit, že se narodil v jiném státě,  že byl členem KSČ a spolupracovníkem StB. Důležitý bude i další průběh kauzy Čapí hnízdo.  On sám v minulosti mluvil o tom, že se na prezidenta nehodí, že jeho místo je v exekutivě. Do voleb je však ještě daleko  a mnohé se může změnit.

Úterý 16. listopadu: Jan Tvrdoň a Markéta Boubínová –  Koalice SPOLU má fungovat i v dalších volbách.  Po úspěchu  ve  sněmovních volbách plánují lídři této koalice možnosti společného postupu i v komunálních a senátních volbách, které  Česko čekají  v příštím roce. Především jde o  střední a větší města. Těch je v celé zemi asi dvě stě. Hlavním cílem bude Praha, kde jsou nynější vztahy mezi ODS a Piráty velmi napjaté. I  při volbě příštího prezidenta se plánuje spolupráce obou koalicí.  

Úterý 16. listopadu: Adéla Karásková Skoupá – Konference o klimatu: Posun bez průlomu. Klimatická konference členských států OSN  v Glasgow zklamala ty, kteří  požadují ukončení spalování uhlí.  Planeta se bude nadále vlivem skleníkových plynů  oteplovat, a to se všemi  negativními  důsledky. Razantní snížení spotřeby uhlí odmítá Čína, Indie a další státy. Kompromisní dohody  bylo dosaženo u odlesňování.

20. 11. 2021      V.S.

 

 
© vladimirslavik.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma