Navigace: Vladimír Slavík > Deník N: čtvrtek 14.4. - středa 20.4. 2022

Deník N: čtvrtek 14.4. - středa 20.4. 2022

 

Zájem sdělovacích prostředků je stále soustředěn na válku na Ukrajině. Pokud jde o domácí události, veřejnost je připravována na  růst cen a omezování  dosavadních  životních standardů.  Covid -19 je na trvalém ústupu, narůstá ale počet chřipkových onemocnění.

Čtvrtek -  pondělí 18. dubna: Vládní plán nikdo neviděl. Kabinet schválil strategii pro řešení uprchlické krize a jmenoval  do funkce koordinátora vicepremiéra Víta Rakušana.     Souboj generálů ve válce o Ukrajinu. Ruským vojskům nově velí Alexandr Dvornikov. Obranu napadené země řídí Valerij Zalužnyj. Boje se soustřeďují do jižní a východní části Ukrajiny.   Centralizace hygienických stanic se zatím odkládá. Senátoři požadují na ministerstvu zdravotnictví důkladnou anaýzu a vysvětlení, k čemu by byla prospěšná.    Na ambasádu v Kyjevě se vrátili čeští diplomaté. Velvyslanectví bylo uzavřeno na začátku ruské invaze.  Nyní byl provoz obnoven.

Úterý 19. dubna:  Embargo EU na ruskou ropu je rána pro Putina. Zavedené sankce mohou   přinutit Putinův režim během několika měsíců  ukončit válku. Evropu ale bude tento zvažovaný krok něco stát.

Tohle Putin nechtěl: státy míří do NATO. Ruská agrese má opačný efekt, než by si Putin přál. Namísto rozkladu Západu se státy spojují a posilují společnou obranu. Mezi nimi i Švédsko a Finsko.                  Co Západu odhalila válka na Ukrajině?  Zjistily se slabiny Ruska včetně jeho armády. Své slabosti ale mohl vidět i Západ.   Hrad si platil analýzy za statisíce. Politolog Kubáček poskytoval  prezidentské kanceláři i služby, na které má Hrad dostatek kapacit. Přesto je objednává externě.

Středa 20. dubna:  Šance pro Česko. Statisíce ukrajinských  uprchlíků pro Česko představují nyní zátěž,  dlouhodobě však mohou zemi pomoci. Nedostatek pracovníků již dlouho brzdí ekonomiku a přispívá k inflaci.   Nakolik reálný je ruský jaderný úder? Podle většiny expertů je nepravděpodobný, byl by pro Rusko příliš riskantní.    Audioknihy. Vydavatelé audioknih si během pandemie mohli mnout ruce. Vloni jejich prodej narostl o 12 procent a stále roste. Oblíbené jsou audiočasopisy, detektivky, knihy pro děti a mládež.

23. 4. 2022      V.S.

 
© vladimirslavik.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma, netstránky doporučují happytrail.cz - cestování s úsměvem