Navigace: Vladimír Slavík > Deník N: čtvrtek 2.6. - středa 8.6. 2022

Deník N: čtvrtek 2.6. - středa 8.6. 2022

 

Sdělovací prostředky  informují jak  o protiinflačních záměrech  vlády tak o jejich kritice ze strany opozice, která požaduje plošnou kompenzaci rostoucích nákladů prostřednictvím snížení DPH, pravidelnými  finančními příspěvky na děti  a zvýšením mezd.  Válka na Ukrajině pokračuje a  mírová jednání jsou v nedohlednu

Čtvrtek 2. června:  Úřady nevědí, kolik Ukrajinců se vrátilo. Hejtmané požadují zpřesnění evidence o uprchlících, aby mohli vytvořit potřebné kapacity v ubytování, zdravotnictví a školství. Vzhledem k volnému pohybu osob je tato evidence obtížná. Navíc se situace komplikuje ekonomickou turistikou ukrajinských Romů.    Na příspěvek dosáhne méně lidí.  Podstatný je společný příjem rodiny. Do něho se započítávají i alimenty. Rozhodující je hrubý příjem rodiny za rok 2021, který nesmí přesáhnout  1 mil. Kč hrubého příjmu.   Lidstvo stojí na křižovatce. Ne poprvé, ale teď jinak než dřív.  Ekonomická globalizace v posledních třiceti letech výrazně předběhla politickou globalizaci a národní státy těžko hledají společnou řeč.    Velkolepé literární loučení Pavla Kohouta.  Spisovatel Pavel Kohout napsal ve svých 93 letech svou  poslední  knihu s názvem Letorosty samomluv. Bilancuje v ní své mladické omyly a prozrazuje čtyřicet let zamlčovaná tajemství.

Pátek – neděle 5. června:  Musí už přijít nová krev.  Bývalá rektorka  Mendelovy univerzity v Brně Danuše Nerudová popisuje své plány v prezidentské kampani a možná i na Pražském hradě. Má v plánu otvírat i témata, která nejsou populární.     Hvězdy před porotou.  Amber Heardová a Johnny Depp řeší u soudu své soukromé problémy. Porota se přiklonila na stranu Heardové.   Kudy utíkají peníze. Třicet rad, jak při vysoké inflaci krotit výdaje. Nejvíce lze ušetřit na energiích a na promyšlených nákupech oblečení a obuvi.    Věřil v komunismus.  Seriál  „Česká inteligence 20. století“ pokračuje líčením osudů spisovatele a diplomata Eduarda Goldstükera. Byl  přesvědčeným komunistou od roku 1936, válku prožil v Anglii, po válce prosazoval  specifickou československou cestu k socialismu. Jako sionista byl v roce 1951 zatčen a odsouzen na doživotí. Propuštěn byl v roce 1956.

Pondělí 6. června:   ČT i rozhlas šetří, klíčový zákon chybí. Poplatky se už léta nezvýšily a vláda to neplánuje ani nyní. Zákon o financování stále chybí. Ředitel ČT  plánuje zrušit kanál ČT 3 a omezit sportovní přenosy.    Kde jsou moji příbuzní?  O pronásledování  Ujgurů v Číně podávají svědectví Ujguři, kteří utekli do  Turecka.  Vypráví  o rozbitých rodinách, a převýchovných metodách v čínských lágrech.    Nejsme spasitelé světa.  Herec  Daniel Krejčík se svým partnerem  Matějem Stropnickým ubytovali ve svém domě dvanáct ukrajinských uprchlíků. Během měsíce se tam narodilo i miminko.    Ukrajina nám kupuje čas. Další kolo vojenského  souboje mezi imperiálním Ruskem a jeho váhavými západními protivníky se odehraje v Pobaltí. Ještě je čas je na něj připravit.

Úterý 7. června:   Veřejná doprava jako jeden z léků na inflaci. Množí se zprávy o rušení veřejných spojů kvůli rostoucím nákladům. Česká vláda na rozdíl od vyspělých zemí nevyužívá dostatečně výhody, které hromadná doprava nabízí.    Brno odsunulo romské rodiny z Ukrajiny dál od nádraží. Po dvou měsících byly romské rodiny odsunuty z prostoru před nádražím do parčíku u hotelu Granda pak do Vyšních Lhot. Romové jsou  ze Lvova, Užhorodu, Mukačeva a Berehova.    V politice jde o to, kdo doplivne dál. Psychiatr Radim Kozák hodnotí českou společnost. Současná vláda ztratí na popularitě, kdy pivo bude za sedmdesát korun.

Středa 8. června: Malé rozdíly mezi gymnazisty.  Rozdíly u maturit ve vědomostech mezi různými typy gymnasií  jsou minimální. Mnoho rodičů preferuje víceletá gymnasia v přesvědčení, že v nich jsou lepší podmínky pro vzdělání  jejich dětí.    Johnson, oslabený vítěz. Britský premiér obhájil svou funkci, ale velmi těsně. Jeho společenské večírky během covidu poškodily Konzervativní stranu, která se rozdělila na dva tábory.   Muzeální TGV na české železnici.  Maximální rychlost vlaků  na českých železnicích je stále pouhých 160 km/hod.  Propagační jízda francouzského rychlovlaku  z roku 1980 má pomoci v urychlení modernizace tuzemských železnic. Jsou pochybnosti o účelnosti této akce.

11. 6. 2022      V.S.

 
© vladimirslavik.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma