Navigace: Vladimír Slavík > Deník N: čtvrtek 21.4. - středa 27.4. 2022

Deník N: čtvrtek 21.4. - středa 27.4. 2022

 

 Na pořadu dne je mimo válečné události na Ukrajině zdražování životních potřeb, inflace, začleňování ukrajinských běženců do běžného života a  dodávky ruského plynu do Evropy. Velká pozornost byla věnována Madeleine  Albrightové, která zemřela  v USA 23.3. 2022 ve věku 85  let.

Čtvrtek 21. dubna: Nelze teď věci lakovat na růžovo. Výzkumná organizace STEM publikovala studii o válce na Ukrajině a její vnímání českou společností.  Míra nejistoty je obrovská.    Stát v létě spustí další očkovací kampaň. Bude se týkat třetí dávky. O čtvrté dávce stál není rozhodnuto.     Fico obviněn, exministr  Kaliňák zadržen. Vyšetřování souvisí  s korupční činností v době vlády Roberta  Fica.    Martin Dorazín – válečný reportér. Zpravodaj Českého rozhlasu  zažil válku od jejího samotného začátku. Po pár dnech odpočinku doma plánuje cestu zpátky.    Evropa napjatě čeká, kdo ovládne Elysejský palác. Marconův  volební náskok není velký, LE Penová je stále ve hře.

Pátek – neděle 24 dubna: Lidovci voili nové vedení, Jurečka nemá vyzyvatele. Pokračují postcovidové sjezdy politických stran. I u KDU-ČSL půjde pouze o formalitu.    Česko bez respirátorů. Nahradíme je rozumem. Byla zrušena téměř všechna významná opatření v ochraně dýchacích cest.  Apeluje se na zodpovědnost občanů.   Mariupol prosí o pomoc. Hutní závod Azovstal je posledním místem odporu hrstky ukrajinských vojáků i civilistů.    Vláda shání vhodné ubytování pro Romy z Ukrajiny. Početné rodiny se nechtějí dělit. Vnitro pro ně shání velkokapacitní ubytování.    Německo – lídr či brzda Evropy?  Lavírující spolkový kancléř se ocitá pod stále větším tlakem. Místo váhavé opatrnosti musí převzít svou mezinárodní odpovědnost.

Pondělí 25. dubna:  Konec  hledání. Reportáž Petry Procházkové a Gabriela Kuchty z okolí Kyjeva: Rodiče tam hledají své děti a padlé vojáky v márnicích, pojízdných chladících boxech i v příkopech.   Nové metro obslouží sto tisíc cestujících. Po mnoha letech příprav se rozjela výstavba metra na trase D  v hlavním městě.   Kniha týdne a snad i roku. Kateřina Tučková napsala nový román o víře, totalitě a ženské emancipaci. Má název Bílá voda.

Úterý 26. dubna:  Ať se žáci svobodně rozhodnou. Druhý cizí jazyk nebude povinný. Nové vzdělávací programy začnou platit od září 2024- Bude to největší změna ve školství za několik  desetiletí.   Marcon zastavil Le Penovou, to horší ho čeká. Bude muset omezit reformy a projevit daleko víc pochopení pro  sociálně slabé vrstvy obyvatelstva.

Středa 27. dubna: Muž, který dohání, co lidstvo zameškalo. Miliárdář Elon Musk koupil sociální síť Twitter. Nikdo neví, jaké má plány.   Nezájem, jiná témata.  O studentská klimatická hnutí přestal být po vypuknutí pandemie zájem. Nyní se snaží opět přitáhnout pozornost.     Co sousedé Ruska vědí již mnoho let. Putin brutálně trestá některé země za smělost, s jakou se začaly přibližovat západním standardům.

30. 4. 2022       V.S.

 
© vladimirslavik.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma, netstránky doporučují happytrail.cz - cestování s úsměvem