Navigace: Vladimír Slavík > Deník N: čtvrtek 26.5. - středa 1.6. 2022

Deník N: čtvrtek 26.5. - středa 1.6. 2022

 

Sdělovací prostředky každodenně informují o válce na Ukrajině, o vládních opatřeních  v boji s rostoucí drahotou, o řešení problematiky ukrajinských válečných utečenců, o blížících se komunálních a prezidentských volbách a o dalších více či méně významných událostech. 

Čtvrtek 26. května: Česko zatím bez vakcíny. V Evropě a v USA se šíří tzv. opičí neštovice. První případy se vyskytly i v Česku. Očkovací látka prozatím není k dispozici, dodávky vakcíny  budou koordinovány prostřednictvím EU.   Jurečkův příspěvek narazil.  Návrh ministerstva práce na finanční příspěvek rodinám  ve výši 5 tisíc Kč  vláda neschválila s připomínkou , že nedostatečně zdůvodňuje jeho výši a podmínky pro nárok.    Další americký školní masakr. Útočník v texaském městě Uvalde zastřelil 19 dětí a dva dospělé.  Kritizuje se nerozhodnost policie při zásahu proti útočníkovi.     Babiš by funkci  prezidenta zvládl. Ale jeho kandidatura není dobrý krok. Na bilbordech sděluje, „že za Babiše bylo lépe.“  Přitom mnohé nynější problémy jsou dědictvím jeho osmileté vlády.    

Pátek – neděle 29. května:  Vnitro chce malou volební revoluci. Navrhuje se pouze jeden volební den, a to pátek od 7 do 21 hodin.  Tento systém funguje ve všech státech EU.   Zpátky za kulturou. Češi zatím váhají.  Návštěvnost kulturních akcí se zvedá jen pozvolně. Stále doznívají následky covidu.   Rusko blokuje potraviny. V ukrajinských přístavech je 20 mil. t obilí, které nemohou být vyvezeny. Brzy k nim přibudou další z letošní úrody. Zvažuje se možnost vytvoření bezpečných  námořních koridorů, a to s využitím OSN.

Pondělí 30. května:  Většinu zásob obilí skladuje Agrofert. Správa státních hmotných rezerv to považuje za výhodné řešení. Zásoby vystačí na 30 dnů.  Mezi lidi budu chodit po práci. Bývalý rektor UK Tomáš Zima chce kandidovat na Hrad. Nyní vytváří tým ke sběru podpisů.

Úterý 31 května: V elektromobilitě Česko nestíhá. Do roku 2025 se má vybudovat síť nabíječek, což  je nereálné. Mají být na dálnicích každých 60 kilometrů.    Středním školám schází místa. Na střední školy míří silný populační ročník dětí. Problémy budou především v Praze a ve větších městech. Není dost míst ani na maturitních oborech.   Ukrajinu chceme přiblížit státům v  EU. Ministr pro evropské záležitosti  Mikuláš Bek to považuje za svou  prioritu v období českého předsednictví v Radě EU.    Orloj po rekonstrukci. Kritika rekonstruovaných maleb Mánesova kalendária. Zobrazené tváře a různé další detaily neodpovídají originálu. Bude se kalendárium přemalovávat?    

Středa 1. června:   Embargo na ruskou ropu.  Zatím se omezuje pouze na dovozu po moři. Uzavření ropovodů není  nyní možné. S tím nesouhlasí ukrajinský prezident, požaduje  po EU úplný zákaz nákupu ruské ropy.   Rusko tají, o kolik vojáků již přišlo.  Oficiálně se uvádí  cca 4 tisíce. Podle údajů z ukrajinských míst  jsou jich desetitisíce.   Pravda o Katyni. V dubnu 1940 bylo v Katyni povražděno na Stalinův rozkaz na pět tisíc polských důstojníků. Pravda vyšla najevo až v roce 1990. Tento případ ukazuje,  jak snadné je přepisování historie.

4. 6. 2022     V.S.

 
© vladimirslavik.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma