Navigace: Vladimír Slavík > Deník N: čtvrtek 28.4. - středa 4.5. 2022

Deník N: čtvrtek 28.4. - středa 4.5. 2022

 

Domácí sdělovací prostředky věnují  svou pozornost  nejenom válce na Ukrajině, ale již i domácím tématům. Mezi ty patří postup vlády při řešení dopadů na zdražování,  likvidace posledních  koronavirových restrikčních opatření, blížící se volba prezidenta a také nastávající předsednictví ČR v Radě Evropské unie.

Čtvrtek 28. dubna: Rusové hrají plynový vabank. Na plynové blokádě  Polska a Bulharska  může Gasprom slušně vydělat. Příčina je v neochotě  obou států platit v rublech.  Důsledkem je růst cen plynu. Poláci o svůj plyn nepřijdou, plynovod Jamal ho pustí z Německa do Polska, ale za vyšší cenu.   S Maďarskem na věčné časy!  A pokaždé jinak. Orbán se rozhodl zopakovat úspěšný postup Rakouska. To  hostí OPEC, nabízí zázemí pro OSN, zázemí  pro Mezinárodní měnový fond, je členem EU, spolupracuje s Ruskem i s Čínou.    Vám se zdá, že Rusko musí být Evropa. Ale Rusko nikdy Evropou  nebylo, podobně jako britská Indie nebyla Anglií.

Pátek – neděle 1. května.  Ruské dějiny od Ivana Hrozného po Putina. Problémy této říše se od středověku do dnešních dnů  nezměnily. Vládne tam podlézavost, přesné plnění rozkazů, korupce a intriky.  Nyní se opět uskutečňuje územní  expanze, která má stabilizovat současný režim.

Pondělí 2. května.  Pět tisíc na dítě má být pomoc i pro střední třídu. Jde o návrh, kterým chce vláda vyřešit zdražování životních potřeb. Opozice tvrdí, že je to nedostatečná pomoc.   Jak se změní  naše armáda po útoku na Ukrajinu?  Zvyšuje se ochota českých politiků investovat do armády. Vyměnit se mají tanky i stíhačky.    Zeman už neuspokojuje ani své skalní příznivce. Jeho konec ve funkci prezidenta bude symbolickou tečkou za politikou 90 let.  Kdyby nebyla zavedena přímá volby, nikdy by se prezidentem nestal.    Válka mění Evropu,  je čas napravit reputaci. Česká republika se chystá na své druhé předsednictví v Radě EU. V čem by mohla uspět a kde nemá šanci?

Úterý 3. května: Ministr  Válek chce nalákat lidi na prevence. Jen každý třetí  chodí na preventivní   lékařské prohlídky.  Připravuje se finanční motivace, nefinanční motivace  a systém bonusů a malusů. Postoje Rusů k Putinovi i k válce je těžké zkoumat. Rusko je nesvobodná společnost a  nelze zjistit veřejné mínění  obyvatelstva.     Řešení švarcsystému se nabízí, stát ale léta přešlapuje na místě.  Kvůli tomuto systému stát přichází o desítky miliard korun. Politici ale tuto situaci léta neřeší. Bylo by to nepopulární, mnohým tento systém vyhovuje.

7. 4. 2022     V.S.

 
© vladimirslavik.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma, netstránky doporučují happytrail.cz - cestování s úsměvem