Navigace: Vladimír Slavík > Deník N: čtvrtek 31.3. - středa 6.4. 2022

Deník N: čtvrtek 31.3. - středa 6.4. 2022

 

Hlavní událostí tohoto týdne je stále válka na Ukrajině.  Počet běženců do ČR dosáhl čísla cca 280 tisíc a  postupně slábne.  Politické a hospodářské sankce proti Rusku se zesilují. U nás rostou ceny pohonných hmot, energií a také potravin.

Čtvrtek 31. března:  Zeman odůvodnil milost nepravdivě. Milost, kterou udělil prezident vedoucímu Lesní správy Lány Miloši Balíkovi podrývá důvěru v kroky ústavních činitelů. Odsouzení za trestní čin ovlivňováním  veřejné zakázky bylo oprávněné.      Rusko neodmítá ukrajinské návrhy. Titulky mluví o pokroku v jednáních, realita může být mnohem méně nadějná. Zprávy o ústupu ruských jednotek je třeba číst opatrně.   Papež jen těžko vyjedná mír. Hlava katolické církve apeluje na ukončení bojů. Výraznější roli však nejspíš nesehraje, protože pro Rusko je symbolem zkaženého Západu.   

Pátek – neděle 3. dubna:  Učitel zemřel po útoku mačetou, policie zadržela podezřelého studenta. Oblíbený učitel  pražského učiliště byl napaden studentem, který měl studijní problémy. Z místa činu utekl, ale byl brzy policií dopaden.    Aby Putina svrhli vlastní lidé, muselo by být mnohem hůř. Převrat v současné době není pravděpodobný. Lidé v okolí Putina pořád žijí dobré životy a jsou na něm  zcela závislí.    Třetina Slováků: válku vyvolal Západ. Víra Slováků v kremelskou propagandu souvisí s hodnotovou orientací lidí, kteří sympatizují s Ruskem a upřednostňují autoritářské uspořádání.    Básník a jeho lid. Jaroslav Saifrt (1901 – 1986). Seriál Deníku N „Česká inteligence“  začíná portrétem básníka který  byl očitým svědkem dějinných  zlomů 20. století a nenechal se umlčet totalitním režimem.    Milostný trojúhelník v éře páry a Francie.  Kniha britského historika popisuje na půdorysu vztahu Turgeněva  a Viardotové kulturní Evropu 19. století.

Pondělí  4. dubna: Děsivá svědectví z osvobozené Buči. Ruští vojáci ve městě Buča podle ukrajinských úřadů zabili stovky civilistů. Podle Moskvy jsou na záběrech figuranti a případné civilní oběti má prý na svědomí ukrajinské ostřelování.     Putinův zdravotní stav a lékaři kolem něj. Důkazů o Putinově skvělé kondici je mnoho, ale pochází z prvních deseti let jeho vlády. V poslední době má značné zdravotní problémy a v jeho okolí se nepřetržitě  vyskytují  lékaři. Podle investigativních novinářů je jeho problémem štítná žláza.     Roman Abramovič: sovětský sirotek, Putinův oligarcha a vyjednavač. Pochází ze skromných poměrů. Přišel nejprve o rodiče a později k obřímu majetku. Vyjednává o příměří v ruské válce. Jak blízko má k Putinovi, kde vzal tolik peněz a jak to, že se mu zatím vyhnuly západní sankce? Popisujeme, kde se vzal „pan Chelsaea“.

Úterý 5. dubna:  Diplomaté v ruském hledáčku. Rusové se pokusili získat ke spolupráci české diplomaty v Moskvě. Použili i vydírání a vyhrožování.    Zkušenosti  Rusů, žijících v ČR: nadávky, strach a křivda. Řada Rusů, žijících v Česku nesouhlasí s režimem Vladimíra Putina,  část je v tuzemsku od dětství. Po invazi na Ukrajinu jsou často vystaveni negativním reakcím okolí.                 A co „naši lidi“? Pomoct se musí nejen uprchlíkům, ale také „našim lidem“, hlásá zejména Andrej Babiš a jeho hnutí. Buď  se vláda postará i o ty, na které zapomíná, nebo lidé budou slyšet na nacionální notu, varují odborníci.

Středa 6 dubna:  Evropa hledá cesty pro další kolo sankcí. Jedná se o zemní plyn a ropu. Příjmy z jeho prodeje jsou pro ruskou ekonomiku velmi podstatné. Na zastavení  dodávek se ale EU neshodne.     Vedení státu zlikvidovat, národ převychovat. Denacifikace Ukrajiny je nezbytná. Západ s pomocí Ukrajiny chce zlikvidovat Rusko. Této propagandě věří většina Rusů.     Chcete pomoci uprchlíkům? Obrňte se trpělivostí. Podle premiéra Fialy zvládáme nápor uprchlíků nejlépe v Evropě.  Akceschopnost státní a místní správy byla však mnohdy nahrazena občanskou iniciativou.

9. 4. 2022       V.S.

 

 
© vladimirslavik.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma