Navigace: Vladimír Slavík > Deník N: čtvrtek 5. 5. - středa 11. 5. 2022

Deník N: čtvrtek 5. 5. - středa 11. 5. 2022

 

Stále je hlavní událostí válka na Ukrajině. S velkou pozornistí se očekával projev  V. Putina 9.května   na Rudém náměstí v Moskvě,  ale nic podstatného  nepřinesl.  Pokud jde o domácí události,  řeší se problematika  budoucích dodávek zemního  plynu a ropy, má se pozdržet do doba  zavedení  nového stavebního zákona, diskutuje se o osobě budoucího prezidenta.  Ceny potravin, služeb,  pohonných hmot a energií  stále rostou, celková inflace dosahuje 14 %.

Čtvrtek 5. května:  Hrozí válka i ve střední Evropě? Většina populace pokládá vypuknutí války ve střední Evropě jako možné pokračování událostí na Ukrajině. Podle průzkumu veřejného mínění třetina obyvatel soudí, že je to pouze otázka času.     Zachránění z útrob Rusy bombardovaného Azovstalu. Osvobození  156 lidí z podzemí oceláren vyjednala  OSN a Mezinárodní červený kříž.    Zlý miliardář chce změnit Twitter.  Elon Musk a jeho kritici se shodují, že Twitter je velmi důležitý. Není důležitý příliš? A co ho zrušit?

Pátek – neděle 8. května:  Středula sbírá podpisy pro kandidaturu na prezidenta. Chce být občanským kandidátem. Rozhodl se po sjezdu odborů, kde získal masivní podporu jak odborářů, tak prezidenta Zemana.     Nápor lidí jsme zvládli. Většina žije v normálním ubytování. Počet ukrajinských uprchlíků přesáhl 300 tisíc osob. Podle předsedy Pirátů Ivana Bartoše  a ministra pro místní rozvoj zvládá Česká republika tuto krizi dobře.    Podcenil žití v nesvobodě. Seriál  Deníku N  o významných osobnostech pokračuje portrétem herce Jana Wericha. Celý život kolísal mezi pílí, leností, poezií a fraškou.    Co budeme dělat, až se svět ocitne na pokraji zániku? Nepříjemně realistickou vizi brzkého zániku civilizace předkládá román  Daine Cookové Nová vysočina.

Pondělí  9. května: Rozumná úspora, nebo hazard? Od července vezme vláda ze zdravotnictví  14 miliard korun s tím, že pojišťovny mají dostatečné  finanční rezervy. Šéf lékařské komory Kubek s tím nesouhlasí.     Komise EU nás zaskočila. Jde co úplné embargo na dovoz ruské ropy. Česko ohlásilo, že se přidá k Maďarům nebo Slovákům a pořádá o odklad.    Pětitisícový příspěvek je politické rozhodnutí. Prohlásil to ministr financí Stanjura  na kritiku ekonomických  odborníků.    Oslavy konce války bez ruské hymny a vlajky. Válka na Ukrajině se promítla i do oslav osvobození.  Připomínka konce války byla bez zástupců Ruska.

Úterý 10. května:  Zemanovi nevěří ani vlastní voliči. Podpora Miloše Zemana je na historickém minimu. Hodně špatně byla vnímána veřejností i milost pravomocně odsouzenému řediteli Lesní správy Lány.     Telekomunikační úřad a ministr se dostali do sporu. Na společném jednání ministra průmyslu a obchodu  Síkely s předsedkyní  Českého telekomunikačního úřadu Továrkovou se jednalo o nedostupnosti televizního vysílání v některých regionech. Řešení nebylo nalezeno.

Středa 11. května: Uprchlíky při hledání práce brzdí čeština.  Práci našlo asi 20 % dospělých,  většinou ve službách, stavebnictví, dopravě a výrobě.  Část ukrajinských řidičských oprávnění neodpovídá evropské normě.      Vláda zvažuje konfiskaci ruského majetku. Otázkou se zabývají legislativci. Český ústavní pořádek konfiskaci nepřipouští, vyvlastnit lze pouze ve veřejném zájmu, na základě zákona a za náhradu.

14. 5. 2022     V.S.

 
© vladimirslavik.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma, netstránky doporučují happytrail.cz - cestování s úsměvem