Rozdílné názory mám s p. starostou v diskusi o jednacím řádu pro jednání rady obce. Tvrdím, že by jeho existence byla prospěšné, pan starosta tvrdí, že pro jednání rady jsou dostačující obecně platné zákony a předpisy.
Proč považuji jednací řád za prospěšný? Jde mi o to, aby zasedání rady mělo určitý řád, aby to nebyl pouhý diskusní klub radních, na kterém se probere všechno možné, důležité i méně důležité, často bez konkrétního závěru. Tento jednací řád vyžaduje pro každé jednání určení programových bodů, a ke každému z nich se přijme po jejich projednání konkrétní usnesení.
Co o tom soudí legislativní odborníci? Na str. 28 metodického doporučení ministerstva vnitra č. 12 je napsáno: „Byť ustanovení zákona o obcích v § 101 odst. 4 hovoří jasně: Rada obce vydá jednací řád, v němž stanoví podrobnosti o jednání rady obce, je třeba posuzovat povahu jednacího řádu jako dokument ze samostatné působnosti obce, jehož vydání je na rozhodnutí rady obce“…. „ S ohledem na praxi a zároveň též na velmi obecnou úpravu schůzí rady v zákoně o obcích lze však vydání jednacího řádu rady obce jednoznačně doporučit“.
Pan starosta ve své replice uvádí, že rada pracuje velmi pilně, schází se často, radní navštěvují i místa, o kterých se jedná, například školu, školku DPH Bělská, zástupci subjektů jsou zváni k příslušným jednáním, vedou se videokonference atd. To vše bez potřeby jednacího řádu.
Závěr: Pravdou je, že vše záleží na lidském činiteli. Když je rada tvořena zodpovědnými lidmi s potřebnými odbornými a jinými předpoklady, pak je jednací řád zbytečný. Doufejme, že tomu tak je i v současné Hrabové.
29. 11. 2022 V.S.