Ti, kteří mají zájem o minulost naší obce jistě ví o existenci digitální badatelny Archivu města Ostravy.
Pod heslem „Hrabová“ jsou tam uloženy v digitalizované formě následující sbírky: Sčítací operáty z let 1900 a 1910, zápisy, kroniky a další dokumenty z období let 1886 až 1941 a sbírka plánů a map z období 1833 až 1962.
Sčítací archy z let 1900 a 1910 jsou vedeny podle domovních čísel. Jsou tam údaje o vlastnictví jednotlivých domů, je uveden počet bytů, jména a další údaje o zde bydlících osobách, místo a způsob zaměstnání a počet a druh domácího zvířectva.
V těchto dnech v archivních sbírkách přibyly sčítací archy z roku 1921. Je to velmi dobrá zpráva pro milovníky historie Hrabové.
Dozvíme se z nich mnoho zajímavosti o našich předcích z doby před cca 100 lety, o jejich rodinách, zaměstnání, bytových poměrech. Navíc oproti dřívějšku jsou zde údaje o národnosti a náboženském vyznání a dokonce i o gramotnosti jednotlivých občanů. Neuvádí se ale počet a druh domácího zvířectva, chovaného našimi předky na jejich nemovitostech
Máme štěstí, že v městském archivu působí již mnoho let Ph Dr. Antonín Barcuch, veliký příznivec Hrabové. Tak rozsáhlé archivní digitalizovaní sbírky nemá žádný jiný městský obvod!
Snažím se v Hrabovských novinách zveřejňovat některé údaje s využitím archivních materiálů a přiblížit tak současné generaci život našich předků, jejich starosti i radosti.
Konám tak mimo jiné proto, že naši předkové si většinou počínali velmi promyšleně a moudře, a to i v tehdejších poměrech, které byly ve srovnání s těmi dnešními podstatně těžší. Mám tím na mysli především poměry materiální a sociální. Můžeme se zde od nich i dnes v mnohém i poučit. Velice obdivuji jejich houževnatost, skromnost, vytrvalost, pracovitost, občanskou angažovanost, smysl pro solidaritu atd.
1.12.2020 V.S.