Navigace: Vladimír Slavík > Dobrá zpráva

Dobrá zpráva

 

Za dobou zprávu považuji aktuální informaci z  tisku, že „enháčko“  stále žije. Byl jsem tam zaměstnán 35 let a pracoval převážně na ocelárně.  Ta byla vybavena  ocelářskými  pecemi, pro které bylo vstupní surovinou  tekuté surové železo.

Dříve tento podnik zaměstnával  20 tisíc lidí, dnes v něm pracuje  6 tisíc dělníků a techniků.  Vyrábí se zde stále 3 mil. tun ocelových výrobků ve formě stavební oceli, plechů, drátu, rour pro různé použití. Slévárna umí  vyrobit i velmi složité odlitky a strojírna produkuje ve velkých objemech i silniční svodidla.

V posledních 30 letech se v tomto podniku vydatně  investovalo  do ekologických opatření.  Bezprašná je  dnes aglomerace, elektrárna, ocelárna. Vysoké objemy  oxidu uhličitého  ale stále produkují vysoké pece a koksovna.  Zde navíc vznikají  i zdraví škodlivé aromatické uhlovodíky.

Vše mají změnit dvě  hybridní elektrické  obloukové pece, které nahradí  dosavadní čtyři klasické ocelářské pece, ve kterých redukce uhlíku na oxid uhličitýse provádí kyslíkem.  Nová  technologie zpracovává pouze ocelový šrot, surové železo není zapotřebí. Tím odpadá i nutnost koksovny.

Smlouva o dodávce těchto pecí  byla podepsána v pátek 8. července s předním světovým výrobcem strojů a průmyslových zařízení, se společností   DANIELI. Hodnota zakázky je 8,6 miliardy Kč, a tato modernizace je zásadním krokem k tomu,aby LIBERTY Ostrava dosáhla do roku 2030 uhlíkové neutrality.

Nové  ybridní elektrické ocelářské pece by se měly uvést do provozu v roce 2025. Pak bude možno přikročit k postupné likvidaci vysokých pecí a koksovny.

Pokud  se tento záměr podaří realizovat, může dřívější „enháčko“ ´existovat i v budoucnu.  Jeho produkce je významná pro celý region. V případě  likvidace tohoto podniku  by bylo nutno dopravoval  pro potřeby zdejšího průmyslu a stavebnictví  velké objemy ocelových výrobků, a to se všemi negativními dopady, včetně těch cenových.

Tento podnik  je výjimečný tím, že  se na jeho budování v padesátých letech minulého století  významnou měrou podíleli nadšení brigádníci, kteří bezplatně obětovali svůj volný čas, aby lopatou a krumpáčem bojovali „za lepší zítřky“, za socialismus. Nyní tento podnik, který mnoho let nesl název Nová huť Klementa Gottwalda, je v rukou anglického kapitalisty s indickými kořeny. Není to paradoxní, možná i absurdní? Ale takový je dnešní svět.

18. 7. 2022    V.S.

 
© vladimirslavik.netstranky.cz - Web vytvořen a provozován prostřednictvím služby netstranky.cz