Navigace: Vladimír Slavík > Drtička odpadů v areálu Tajga

Drtička odpadů v areálu Tajga

 

Byla to snad jedna z nejsledovanějších  událostí roku 2019.  Podrobně o ní informoval web Hrabova.info. První zpráva je z  27. 3. 2018.  Přináší informaci o tom, že v areálu bývalé společnosti INGSTAV se má  na drtící lince zpracovávat odpad z automobilového průmyslu ( plast, textil, papír a guma) v objemu 10 000 t/rok. Z tohoto odpadu má vzniknout drť, vhodná jako palivo pro teplárny a cementárny.   Průběžně zveřejnil Ing. R. Orkáč prostřednictvím webu Hrabova.info o této drtírně  více jak 10 článků.

MOb Hrabová vyslovil k tomuto záměru nesouhlasné stanovisko. V květnu 2019  se uskutečnila proti stavbě drtičky petice, kterou podepsalo 1 092 občanů včetně  starosty a 8 zastupitelů.  Byly  zaslány protestní dopisy  na Krajský úřad, na  Ministerstvo životního prostředí i primátorovi  města Ostravy. Všechny námitky byly zamítnuty, schvalovací proces  se údajně  uskutečnil v souladu s platnými  stavebními  a jinými  předpisy.

Poslední zprávu  o drtičce  přinesl web Hrabova.info  3. 1. 2020 a  má  název „Drtičce odpadu v Hrabové již bohužel nic nebrání“. Obsahuje informaci o tom, že  zařízení bude uvedeno do zkušebního provozu.

Od té doby již uplynul více jak rok.  Zpracovává již tato drtička použité obalové materiály (plast, textil, papír a gumu)  z automobilky Hyundai ? Jak dopadly výsledky zkušebního provozu? Naplnily se obavy občanů bydlících v blízkosti této provozovny  z hlučnosti a prašnosti?   Proč o tom nebyly poskytnuty informace na jednání zastupitelstva nebo v Hrabovských listech?

Je zvláštní, že nikdo z občanů Hrabové se nezajímá o další osudy této drtírny. Především bych to očekával od  těch, kteří připojili svůj podpis na protestní petiční listinu.

16. 3. 2021     V.S.

 
© vladimirslavik.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma