Navigace: Vladimír Slavík > EIA a budoucnost Pilíků

EIA a budoucnost Pilíků

 

EIA (česky vyhodnocení vlivů na životní prostředí) je proces, jehož cílem je získat přehled o důsledcích  změn na životním prostředí, uskutečňované  lidskou činností  v dané krajině.  A  navrhnout řešení, jak zabránit případným ekologickým škodám. V našem případě jde o změny, které vzniknou likvidací uhelného prádla Dolu Paskov v oblasti zvané Pilíky.

Průběh procesu EIA je následující:

1. Oznámení.

Obsahuje údaje o navrhovateli  (v našem případě OKD)  a  záměrech navrhovatele ( v našem případě zastavení provozu uhelného prádle Dolu Paskov ) a  o možných důsledcích této změny na budoucí životní prostředí v daném místě. Oznámení  zasílá OKD na ministerstvo životního prostředí (MŽP) a na všechny zainteresované orgány, organizace  a úřady. Součástí oznámení je i podrobná dokumentace se zdůvodněním eventuálních dalších záměrů. V našem případě bylo toto oznámení uskutečněno v březnu 2017.

2. Zjišťovací řízení.

Bylo ukončeno 2. 6. 2017  vydáním stanoviska MŽP. Písemně se k dané problematice mimo jiné orgány  vyjádřila Česká inspekce životního prostředí a Magistrát města Ostravy.

Dalšími kroky v rámci EIA budou:

3. Zpracování dokumentace, 4. Zpracování posudku, 6. Veřejné projednání 7. Stanovisko.

V našem případě odhaduji, že proces EIA ve věci Pilíků skončí někdy počátkem r. 2018 a lze očekávat následující  závěry:

  • Najde se řešení, jak uchovat nádrže č. 4,5 s potřebnými parametry
  • Nenajde se  řešení. Co pak bude dál, je zcela nejasné.  

Prozatím, bohužel, je  mimo pozornost  problematický „betonový kanál“ u čerpačky Pilík3 a souběžná zcela neschůdná a nesjízdná komunikace. Není řešena ani přístupová komunikace v případě zachování vodních nádrží.  Těmto záležitostem se prozatím  nevěnuje ani OKD, ani MOb Hrabová, ani nikdo jiný.

Na  závěr:

Co je vlastně předmětem současné ochrany přírody v oblasti Pilíků? Není to ani již neexistující Evropsky významná lokalita ani zdejší  Významný krajinný prvek Na  Rybnících. Ten pro Pilíky nebyl nikdy vyhlášen.  Předmětem ochrany jsou živočichové, kteří se nyní údajně  nachází v těchto místech jako: svižník polní, potápka roháč, morčák velký, vodouš kropenatý, volavka bílá, čolci, kuňky, ještěrky, užovky a další.  Pro jejich zachování slouží veškeré popsané  aktivity. Většina těchto živočichů sídlila v oblasti nádrže Pilík3, který  bude rekultivována. Zákonem chránění živočichové, mající  svůj domov v nádržích č. 4,5, nejsou konkrétně pojmenováni. 

To, co jsem v tomto článku napsal, je můj laický  výklad příslušného zákona a  nejsem jist, zda je zcela přesný.  Vzhledem ke složitosti uvedených procesů doporučuji, aby si  nynější pan starosta sjednal odbornou právní pomoc při řešení  všech problémů Hrabové, které  jsou spojeny s akci „Ukončení hornické činnosti  Dolu Paskov“.

To proto, aby naši potomci neměli důvod vyčítat současné samosprávě, že následkem její nepozornosti  vznikly neodstranitelné škody na zdejší krajině. Konkrétně bažinaté  a nijak neužitečné  plochy  po bývalých nádržích  Pilík 4, 5. Z  dosavadních aktivit současných zastupitelů je zřejmé, že se v této problematice příliš neorientují.

18. 7. 2017    V.S.

 

 
© vladimirslavik.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma