Jde o vodní nádrže Pilík 4,5. Mají úctyhodné rozměry, délku 500 m, šířku 125m, průměrnou hlobku 2 m. U hráze 2,5 m, na protější straně 1,5 m.
Krátce po jejich naplnění vodou v roce cca 1970 se zde objevily ryby, a to plotice, okouni, líni a především karasi. O dopravu jiker těchto ryb do zdejších vod se postaraly blány na nožních končetinách divokých kachen a jiných vodních ptáků. Tak se vysvětluje přirozené zarybňování vodních nádrží bez zásahu člověka.
Je známo, že každá nově vybudovaná vodní nádrž je rájem pro ryby. Tak tomu bylo i zde. Na dně těchto nádrží si brzy našly svůj domov larvy hmyzu, drobní korýši, plži, mlži a mnoho druhů podobných živočichů. Byla to výživná potrava i pro ryby. V nebývalém množství se v nádržích rozmnožily i nitěnky a Pilíky byly několik let vyhledávaným místem chovatelů akvarijních rybiček.
Pilíky měly v té době ještě jednu zvláštnost. Tehdejší vedoucí uhelného prádla Dolu Paskov, Ing. Prudký, velmi aktivní sportovní rybář, přál rybářům a vystavoval pro zdejší zájemce o rybolov na Pilících zvláštní povolenky. Dětem i dospělým. Zájemci však museli prokázat základní znalosti o rybolovu. Tuto speciální povolenku mám ve svém archivu i já, a velice si jí cením.
Rozhodujícím rokem pro rybolov na Pilících byl rok 1990. Tehdy se provedlo odbahnění nádrží. Snížila se hladina a ze zbytku vody u hráze se pomocí sítí vylovily všechny ryby. Výlov provedli členové ČRS z Paskova. Vylovené ryby byly částečně přemístěny do řeky Olešné, do nádrže Kuboň, část z nich si ponechali účastníci výlovu. Zbytek byl přemístěn do potoka Ščučí.
Následovalo odbahnění dna rybníků. Bylo to provedeno prostřednictvím bagrů a nákladních aut. Bahno bylo odvezeno na haldu Dolu Paskov. Celá akce tvrala asi měsíc. Pak se tyto nádrže opět zaplnily vodou.
V té době se Pilíky staly rybářskými revíry Českého rybářského svazu, a to po dohodě Krajské organizace ČRS s majitelem nádrží, s OKD. Rybářské právo zde od té doby mají držitelé celostátní a krajské rybářské povolenky Českého rybářského svazu.
Po odbahnění v roce 1990 tyto nádrže opět nebývalým způsobem ožily. Následující roky byly pro rybáře velmi úspěšné. Denně zde docházely desítky rybářů z širokého okolí. Dokonce se zde objevila vzácná rybka hořavka duhová a Pilíky byly prohlášeny za „Významnou evropskou lokalitu“.
Pravidelné zarybňování zdejších dvou revírů má na starosti krajská organizace ČRS. Mimo jiné má na starosti i kontrolu dodržování zákonných předpisů při rybolovu, a to prostřednictvím příslušníků rybářské stráže.
Správcem těchto revírů je místní organizace ČRS v Paskově. Tato organicace má cca 260 členů, jednatelem spolku je pan Baďura, místní starosta a aktivní sportovní rybář. Během minulých let si paskovští rybáři vybudovali potřebné zázemí, klubovnu a rybochovné zařízení. Vše je v areálu nedaleko místního hřbitova. Chovné rybníky jsou známy pod jmémém "Očko". Hlavním rybářským revírem paskovských rybářů je Ostravice, Olešná a vodní nádrže Kuboň. Navíc převzali péči o Pilíky. Zde mají za povinnost zajišťovat čistotu v okolí rybníků a odvoz odpadků.
Pokud mají hrabovské rybníky plnit svou funkci i v dalších letech, je nezbytné uskutečnit opět odbahnění dna. Není to nic nového, odbahnění se pravidelně provádí na všech rybnících. Je po však poměrně finančně náročná operace a současný vlastník těchto rybníků, OKD, nemá k tomu žádný důvod. Odbahnění je pro další perspektivu Pilíků nezbytné. Pokud to mají být skutečné rybníky s pestrým zastoupením ryb všech druhů pod hladinou a na hladině s vodním ptactvem včetně roháčů, kachen, potápek roháč, lysek, a možná i labutí.
Na závěr:
Tímto článkem jsem pokládal za nutné zveřejnit některé detaily o současných problémech Pilíků.Čím dříve začneme s jejich řešením, tím lépe.
10. 2. 2020 V.S.