Navigace: Vladimír Slavík > Hrabová a okolní svět v březnu 2024

Hrabová a okolní svět v březnu 2024

 

Hrabová v březnu 2024: Dne 4. března se sešlo zastupitelstvo, videozáznam včetně usnesení a zápisu jsou na webových stránkách MOb. Na programu bylo mimo jiné body i plnění rozpočtu za rok 2023 a finanční dotace spolkům a organizacím pro rok 2024.  Své pravidelné schůze měla RMOb, zasedala  kulturní, bytová a mediální komise.

Hrabovské listy č. 3 vyšly v obvyklém rozsahu, na titulní straně je snímek z první oldies party v Hrabové s názvem „Únor ve znamení tance“ a upoutávka na články Senior expres, Anketní otázka, Z historie Hrabové,  Rozhovor s Pavlínou Špačkovou, První Hrabovská diskotéka, Velikonoční pozdrav, Velocipedisté.

Stavební akce: Stále pokračují práce v budově ZŠ – rozšíření školní družiny -  a rekonstrukce bytového domu Šídlovecká 32, zahájena byla rekonstrukce bytového domu Příborská 32.  Také se začalo s realizací akce MOKŘADY (vedle workoutového hřiště).

Zvláštní události: Čáp Vilém přiletěl na své hnízdo 22. března a po třech dnech i jeho družka.  

Počasí: Březen 2024 byl poměrně teplý, na konci měsíce i v Ostravě až 20 stupňů.

Významné události v ČR: Na politické scéně pokračoval boj mezi pěti koaličními stranami a opozičním hnutím ANO A. Babiše a SPD T. Okamury.  Preference vládní koalice postupně klesají (ODS-13%, Piráti-11%, TOP O9-5%, STAN-6%, KDU ČSL-4%),  preference hnutí ANO  osáhly 34 % a  SPD 11 %.   Vláda stále usiluje o snížení inflace a připravuje penzijní reformu.  V Praze pokračují demonstrace zemědělců. Různé názory na řešení válečné situace na Ukrajině přiměly Fialovou vládu přerušit vládní styky s vládou na Slovensku.  Podle údajů statistiků byla průměrná hrubá mzda v ČR vloni 43 tis. Kč. Parlament schválil zákon o partnerství osob stejného pohlaví. Hejtman MS kraje Jan Krkoška byl odsouzen za korupci, a vzdal se této funkce. Má ho nahradit Jan Bělica, primátor Havířova. Mimořádná rada ČMKOS zvolila za svého předsedu opět Josefa Středulu. Ostravská huť LIBETRY uvedla do provozu část svých válcoven, ale koksovna, vysoké pece a ocelárna stále nepracují, doma je z plným platem od  prosince 2023 stále 2 300 zaměstnanců.  V Plzni padl teplotní rekord – 24 stupňů. Na konci měsíce vyhlášena ve většině krajů smogová situace, způsobená pískem ze Sahary.

Významné události ve světě: Ukrajina hlásí nedostatek munice a ztrácí další část svého území.  V USA  zaznamenal v primárkách volební úspěchy Donald Tramp. Švédsko se stalo dalším členem NATO.  V Záporožské atomové elektrárně odstaven poslední reaktor. Počet obětí v pásmu Gazy stále stoupá, obyvatelstvu hrozí hladomor. Západní státy včetně USA vyzývají Izrael k zastavení svého útoku. Dvoudenní sumit EU v Bruselu, řešil se konflikt v Gaze, dotace do zemědělství, sankční balíček vůči Rusku, další pomoc Ukrajině. Na základě únorové iniciativy  ČR stále rostou finanční příspěvky na nákup munice pro Ukrajinu. Při teroristickém útoku na okraji Moskvy zahynulo cca 140 návštěvníků hudebního koncertu. V Baltimoru (USA) způsobil náraz kontejnerové lidi zřícení silničního mostu a ochromení provozu v městském přístavu.

Úterý, 2. dubna 2024              V.S.

 
© vladimirslavik.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma